szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egész Európa számára példaértékű a lengyel-német viszony - állapította meg kedden Varsóban Donald Tusk lengyel miniszterelnök.

A német-lengyel jószomszédsági és együttműködési szerződés aláírásának 20. évfordulójához kötődő ünnepségek záróakkordjaként és csúcspontjaként a két kormány a lengyel fővárosban együttes ülést tartott Tusk és Angela Merkel német kancellár vezetésével.

Németország és Lengyelország 1991. június 17-én írta alá ezt a szerződést, amelyben megerősítették a Lengyelország és az újraegyesült Németország közötti határt, és amelyben Németország támogatásáról biztosította Lengyelországot abban a törekvésében, hogy csatlakozzon az európai integrációhoz.

Az együttes kormányülésről kiadott közös nyilatkozat szerint a 20 évvel ezelőtti szerződés nélkül "a mai egyesült Európa nem lenne elképzelhető". Az ülésen miniszterek, miniszterhelyettesek, államtitkárok vettek részt, köztük a kulcstárcák vezetői.

A két kormány együttműködési munkatervet írt alá, amely 92 közös projektet irányoz elő a következő évekre, ezen belül az út- és vasúthálózat bővítését a közös határ térségében és szoros együttműködés kialakítását a határ mentén a mentők és a katasztrófaelhárítás között, különösen az árvízi védekezés terén, továbbá az ifjúsági cserekapcsolatok bővítését. A két kormányfő abban is megállapodott, hogy a két kormány évenkénti konzultációin túl a szakminiszterek - főként a külügyminiszterek - külön is egyeztetni fognak egymással. 

Merkel a közös sajtóértekezleten kijelentette: a német-lengyel együttműködés ösztönzés a többi európai ország számára, hogy lehetséges a konfliktusok, a történelmi ellentétek meghaladása. Ehhez bizalomépítésre és együttműködési készségre van szükség - mondta.

Tusk a jó kétoldalú viszony bizonyítékaként utalt a lengyel-német kereskedelmi forgalomra, amely meghaladja a német-orosz viszonylatot, és négy éve lengyel részről pozitív szaldót mutat. Mindkét kormányfő méltatta a május 1-jével teljesen szabaddá vált európai munkaerőpiacot. Németország támogatásáról biztosította a július 1-jén kezdődő soros lengyel EU-elnökséget.

Merkel megnyugtatta lengyel partnerét, hogy az Oroszországgal közösen építendő Északi Áramlat gázvezeték nem fogja zavarni a szczecini és swinoujsciei kikötők forgalmát, mert ott mélyebben fogják elhelyezni a vezetéket, és így a nagy hajók a jövőben is akadálytalanul el tudnak jutni a kikötőkbe. A Balti-tenger mélyén húzódó 1200 kilométeres vezetéken a tervek szerint idén ősszel indulnak meg az első gázszállítmányok.

Merkel megemlítette a Berlinben létrehozandó Németországi Lengyelek Történetének és Kultúrájának Dokumentációs Központját és irodáját is, a hamarosan megjelenő közös német-lengyel iskolai történelemkönyvet és lengyeltanárok képzését német egyetemeken a lengyel nyelv németországi oktatására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!