Tetszett a cikk?

A Líbiában zajló eseményekről percről percre tudósítunk.

Most érkezett

Brit külügyminiszter: "Kadhafi adja fel!"

William Hague brit külügyminiszter szerint Moammer Kadhafinak fel kellene szólítania "egyre fogyatkozó" csapatait, hogy adják fel a küzdelmet. Hague a brit nemzetbiztonsági tanács szerdai ülését elnökölte, amelyen a kormány miniszterei megvitatták a líbiai helyzetet, miután a jelek szerint az ellenzéki erők egyre több terület felett veszik át a hatalmat az észak-afrikai országban. A tanács tagjai immár a harmadik egymást követő napon egyeztettek a legfrissebb líbiai fejleményekről.

Nagy-Britannia továbbra is szorosan együttműködik a NATO-val Líbia ügyében, hogy az ENSZ mandátuma alapján megvédje a lakosságot - jelentette ki a külügyminiszter sajtó képviselőinek az ülés után. Mint mondta, ideje, hogy Kadhafi "felhagyjon a téveszméivel, és belássa, hogy már nem képes visszaszerezni az ország feletti irányítást". Hozzátette: a líbiai nép "egyértelműen, alapjaiban és határozottan elutasította" Kadhafi rezsimjét. A külügyi tárca vezetője szerint a felkelőket képviselő Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) komoly és jelentős kihívással néz szembe, hogy a felkelést követően stabilitást teremtsen Líbiában.

Nagy-Britannia eközben segélyszervezetekkel egyeztet arról, miként juttathatna el gyógyszereket Tripoliba. A segélyszervezetek korábban arra figyelmeztettek, hogy a líbiai főváros kórházai nehezen birkóznak meg a sebesültek nagy számával, és fogytán van a gyógyszer- és üzemanyagkészletük. Hague kedden rámutatott: habár a Tripoliért vívott csata "még nem ért véget", Kadhafi rezsimje elvesztette erejét. A líbiai vezető esetleges ellentámadását a brit tárcavezető "fantáziálásnak" nevezte.

- Vasárnap este felkelők vonultak be Tripoliba és a város nagyobbik részét az ellenőrzésük alatt tartják.

- A felkelők elfoglalták Kadhafi rezidenciáját, de az ezredest - aki megüzente: a győzelemig vagy a halálig ellenáll - nem találják.

- Kiszabadultak a külföldi tudósítók a Rixos szállodából, ahol öt napon át tartották fogva őket Kadhafi fegyveresei.

- Kadhafi fiai közül a korábbi hírekkel ellentétben nem fogták el Szaif al-Iszlámot, Mohammed nevű fia pedig kiszabadult a felkelők fogságából. Egy harmadik Kadhafi-fiú viszont alighanem meghalt - talán egy NATO-bombázás következtében.

- A felkelőknek sikerült elfoglalniuk a líbiai állami televízió épületét, a korábban Kadhafi-hű televízió adása abbamaradt.

- Elemzők szerint a harcok akár egy hétig is eltarthatnak.

- A líbiai kormányfő, Bagdadi Mahmúdi egy tunéziai szigeten rejtőzködik.

- A líbiai hírek hatására több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára.

Folytatódnak a harcok Tripoliban - fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
17

Német lapok: a jövőben is szerepet kell vállalni Líbiában

A konzervatív Die Welt szerkesztőségi cikkének a Líbia több arca címet adta. A lap szerint "senki nem tudja, mi következik". Moammer Kadhafit és fiait egyelőre nem fogták el, és bukásuk ellenére egyelőre folytatják cinikus játékukat, de az bizonyos, hogy az országban új korszak következik. A sok bizonytalan tényező azonban félelmet kelt - vélte a lap, hozzátéve: Líbiának több arca van, és nem mindegyik szép.

Az újság szerint az átmeneti tanács hatalmi jogkörei és tényleges befolyása egyelőre átláthatatlan, a különböző törzsek, illetve klánok gyilkos rivalizálása, valamint az a fajta iszlamizálódás fenyeget, amely még sem Tunéziában, sem Egyiptomban nem került le a napirendről. A német napilap felidézte Irán példáját, a néhai sah megdöntését, emlékeztetve arra, hogy azt követően a fundamentalista vallási vezetők vették át a hatalmat.

Guido Westerwelle német külügyminiszter

A Nyugatnak ugyancsak le kell vonnia a tanulságokat a történtekből - írta a lap, hangoztatva, hogy Iraktól Líbiáig a nyugati országok számos hibát követtek el, amelyeket a jövőben mindenképp el kell kerülni. Az újság szerint a líbiai lázadóknak nyújtott katonai segély alapot teremtett a jövőbeni együttműködéshez, írja a Die Welt, állást foglalva az észak-afrikai országnak nyújtandó európai uniós gazdasági, valamint újjáépítési segély mellett.

Német szakértők szerint a NATO-nak a jövőben is szerepet kell vállalnia Líbiában, de merőben más formában, mint eddig. Így egyebek között szóba jöhet a líbiai biztonsági erők kiképzésében való részvétel, valamint az új katonai struktúrák kiépítésében való közreműködés, hasonlóan ahhoz a szerephez, amelyet az atlanti szövetség több partner országban jelenleg is vállal. A vezető szerepet azonban a jövőben az ENSZ-nek kell átadni - vélekedtek az idézett szakértők, hangsúlyozva, hogy a szerepvállalás minden formájához konkrét nemzetközi jogi felhatalmazásra van szükség.

Ami pedig a német hadsereg, a Bundeswehr esetleges szerepvállalását illeti, a szakértők általános véleménye az: Berlinnek az elmúlt időszak hibás döntései után komolyan fontolóra kell vennie a közreműködést bizonyos humanitárius akciókban, így a többi között a segélyszállítmányok katonai biztosításában.

Libération: Franciaország lemosta magáról a szégyent

A líbiai katonai műveletek megindításával Franciaország lemosta magáról annak szégyenét, hogy korábban, a "reálpolitika" jegyében nagy pompával fogadták Párizsban Moammer Kadhafit - írta szerdai kommentárjában a Libération című francia lap. A párizsi újság szerint valójában most kezdődik csak Líbiában az igazi, segítséget jelentő nemzetközi szerepvállalás, amikor megváltozik a beavatkozás jellege: a harcok után a békét is meg kell nyerni, "olyan államot kell teremteni, amely kiérdemli ezt a nevet".

A Libération szerint az új Líbia első hónapjai meghatározó jelentőségűek lesznek. A lap kiemelte a polgárháború utáni teendők közül a biztonság megteremtésének feladatát, amelyet az is nehezít, hogy rengeteg fegyver van a lakosság kezében. A gazdaságot Kadhafi négy évtizede után - írta a Libération - "újra kell alapozni", és a kevesek által megkaparintott javakat igazságosan kell elosztani. A lap szerint nagy türelmet igényel majd Líbiában a demokrácia megteremtése.

Líbiai bevetésre induló vadászrepülő

Fegyverropogás a Rixos Hotel környékén

Heves fegyverropogás hallatszik a Rixos hotel környékéről a líbiai fővárosban - jelentette a Reuters közelben járó riportere. Kézifegyverek és légelhárító nehéztüzérségi fegyverek hangját is hallotta a riporter. Ilyen nehézfegyvereket mindkét fél - a lázadók és Kadhafi hívei is - használnak földi célpontok ellen. A Rixos hotelben 35 külföldi újságíró van, akiket a lázadók jelentette veszélyre hivatkozva négy napja nem engednek ki Kadhafi fegyveresei.

A Kadhafi utáni korszakkal foglalkoznak a brit lapok

A szerdán megjelent brit lapok azzal foglalkoznak, mi történhet Líbiában Moammer Kadhafi hatalmának megdöntése után, és mit kell szem előtt tartani az új rendszer kiépítésekor. A The Times szerint a líbiai fejlemények mindenképpen az arab tavasz csúcspontját jelentik, itt ugyanis már hónapok óta dúlnak a harcok a hatalom megdöntéséért. A lap szerint Líbiában nem polgárháború folyik, mert itt az elnyomott emberek lázadtak fel az elnyomó hatalom ellen, és nem két, egyformán szervezett küzdő fél áll szemben egymással.

A kommentár kiemeli: nem lesz könnyű új országot építeni egy olyan helyen, ahol az emberek az elmúlt hónapokban megtanulták, hogy ha fegyvert vesznek a kezükbe, megdönthetik a fennálló hatalmat. A kihívás Líbia számára az, hogy igazságot szolgáltasson, és ne bosszúhadjáratba kezdjen - hangsúlyozza.

A The Independent arra hívja fel a figyelmet, hogy amint közeledik a végjáték Líbiában, úgy növekednek a kétségek, hogy vajon mennyire megbízható a felkelők koalíciója, és mennyire alkalmas arra, hogy átvegye a hatalmat az ország felett Kadhafi távozása után. A felkelés után olyan átmenetre van szükség, amelynek eredményeként stabil kormányzásnak és gazdasági növekedésnek kell megvalósulnia úgy, hogy annak minden líbiai élvezhesse az előnyét - írja a lap.

A The Daily Telegraph már azzal foglalkozik, hogy elfogása után Kadhafit országában kellene bíróság elé állítani, mert ez egyrészt azt bizonyítaná, hogy Líbiában helyreáll a jogállam, amely nélkül lehetetlen jól működő demokráciát kiépíteni. Másrészt pedig segítene az országnak feldolgozni az elmúlt hónapok harcait. Az is igaz azonban - teszi hozzá a lap -, hogy Irakban sem igen enyhítette a feszültséget Szaddám Husszein tárgyalása.

A líbiai nyersolaj hamarosan újra megjelenhet a világpiacon

Miután a líbiai felkelők ellenőrzésük alá vonták az ország olajmezőinek, finomítóinak és exporttermináljainak nagy részét, a líbiai nyersolaj a korábban feltételezettnél hamarabb jelenhet meg újra a világpiacon - idézett szakértői véleményeket szerdai számában a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE). A lap szerint ennek jelentős hatása lesz az olajár alakulására.

Kadhafit Líbiában állítanák bíróság elé

Nyolc hónap múlva választásokat tartanak Líbiában – mondta Musztafa Abdel-Dzsalíl, a lázadókat képviselő Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) vezetője a La Repubblica című olasz napilap szerdai számában megjelent interjúban. Moammer Kadhafi líbiai vezető sorsával kapcsolatban "az ÁNT tagjai között az az uralkodó vélemény, hogy az államfőt és bandáját Líbiában kell bíróság elé állítani" – közölte Abdel-Dzsalíl.

Az ÁNT-nek a külföldhöz való kapcsolatára vonatkozó kérdésre válaszolva a tanács vezetője leszögezte, hogy az új Líbia tiszteletben fogja tartani a múltban aláírt szerződéseket.


Kadhafi fegyveresei után kutatnak a felkelők

A líbiai felkelők szigorúbb ellenőrzés alá próbálják vonni Tripoli utcáit, igyekeznek megtalálni Moammer Kadhafi líbiai vezető katonáit, és közben reménykednek, hogy talán magát a diktátor-ezredest is kézre keríthetik.

"Az iszlamisták nem jelentenek veszélyt Líbiában"

Az iszlamisták nem jelentenek komoly veszélyt Líbiában Moammer Kadhafi líbiai vezető rezsimjének bukása után - mondta Hardy Ostry, a Konrad Adenauer Alapítvány Közel-Kelet-szakértője szerdán a német rádiónak. A szakértő szerint Kadhafinak 2010-ig sikerült megszelídítenie az iszlamistákat. Mint Ostry hangsúlyozta, egy demokratikus jogállamban velük is számolni kell, ennek azonban világos értékrend és kritériumok alapján kell történnie.

A szakértő a törzsek bevonását sem tartja lehetetlen feladatnak. "A törzseknek ugyanúgy érdeke megegyezésre jutni a rendezett átmenetről, hiszen ők is szeretnének részesülni az ország vagyonából és erőforrásaiból" - vélte.

Negyedik napja tartják fogva a külföldi tudósítókat a Rixosban

A fotógaléria új ablakban nyílik - kattintson a képre!

1 2 3 4 5 6 7
17
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!