szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A korábbi hírekkel ellentétben mégsem fogták el a líbiai kormányellenes lázadók Szaif (Szeif) al-Iszlám Kadhafit, Moammer el-Kadhafi líbiai vezető fiát, akivel keddre virradó éjszaka újságírók - köztük az AFP francia hírügynökség tudósítója - Kadhafi tripoli rezidenciáján találkoztak.

Luis Moreno-Ocampo, a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze még hétfőre virradóra közölte, bizalmas forrásból úgy értesült, hogy Szaif al-Iszlám a Tripoliba bevonuló felkelők kezére került. Az ICC hétfőn pedig bejelentette: tárgyalásokat folytat a lázadókkal arról, hogy adják át az emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt Szeif al-Iszlámot.

"Azért vagyok itt, hogy cáfoljam a hazugságokat" - így kommentálta a Kadhafi fiú keddre virradóra az elfogásáról és őrizetbe vételéről szóló híreket.

A Kadhafi-rendszer emberei három újságírót - köztük az AFP tudósítóját - gépkocsin vitték el Kadhafi tripoli rezidenciájához, a Báb-el-Azizíja épületegyüttesig. Szaif al-Iszlám terepjárón érkezett a helyszínre, ahol több tucat híve várta, akik líbiai zászlókat lengetve, valamint Kadhafi és Szeif al-Iszlám képmását tartva a magasba.

Szaif al-Iszlám azt állította, Tripolit a kormányerők ellenőrzik, s a fővárosban "minden rendben van". Kijelentette, hogy a Nyugat fejlett technológiája megzavarta a (líbiai) távközlést, amely a Kadhafi-rendszer bukásáról szóló üzenetet küldött az embereknek. Azokra az sms-üzenetekre utalt, amelyeket a tripoli mobiltelefon-előfizetők kaptak hétfőn, és Kadhafi bukását adták hírül.

Szaif al-Iszlám később a tripoli Rixos hotelnél is megjelent, ahol a líbiai fővárosból tudósító külföldi sajtómunkásokat elszállásolták. Televíziók felvételei szerint a Kadhafi fiú mosolygott, karját lengette és kezet rázott híveivel. Szaif al-Iszlám az egyik újságíró azon kérdésére, hogy apja épségben és Tripoliban van-e, úgy válaszolt: "természetesen".

Az ICC június 27-én adott ki elfogatóparancsot a líbiai vezető, továbbá Szeif al-Iszlám és Abdullah asz-Szenuszi titkosszolgálati főnök ellen. Mindhármuk ellen annak nyomán fogalmazták meg a vádat, hogy február második felében, a rendszerellenes tiltakozások első napjaiban az ő utasításaik nyomán a rendfenntartó erők több száz civilt megöltek, illetve megsebesítettek és börtönbe vetettek. Ügyüket az ENSZ Biztonsági Tanácsa utalta a hágai székhelyű bíróság elé. Luis Moreno-Ocampo már májusban indítványozta az elfogatóparancs kibocsátását.

Moammer el-Kadhafi holléte egyelőre ismeretlen. A lázadók Tripoliba történő bevonulása után Kadhafi három fiának elfogásáról láttak napvilágot hírek, köztük Szeif al-Iszlám és a legidősebb Kadhafi fiú, Mohammed Kadhafi őrizetbe vételéről. Ez utóbbit házi őrizetbe helyezték, de megszökött.

Kövesse a líbiai eseményeket percről percre!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nem mindenkit engednének a líbiai olajhoz a felkelők

A líbiai felkelők által irányított AGOCO olajvállalat egyik illetékese azt mondta hétfőn, hogy nincsenek gondjaik olyan nyugati országokkal, mint például Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia, de politikai gondok lehetnek Oroszországgal, Kínával és Brazíliával.

hvg.hu Világ

Scud rakétát lőttek ki Kadhafiék

A BBC úgy értesült, hogy Szirtéből (Szirtből), Kadhafi szülővárosából Scud rakétákat lőttek ki a hétfői harcok során. A rakéták alighanem a tengerbe vagy a tengerpartra zuhantak.

MTI Gazdaság

Pár hónap és újraindulhat a líbiai olajtermelés

A hat hónapja tartó népfelkelés káoszba taszította a líbiai olajipart. A korábban napi mintegy 1,6 millió hordó kőolajat adó olajkutak termelése gyakorlatilag leállt, az exportterminálok és az olajvezetékek megsérültek.