szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lengyel választásokon tíz százalékot szerzett Palikot Mozgalma (Ruch Palikot - RP) nevű párt első embere, Janusz Palikot Strasbourgig is elmenne, hogy eltávolítsa a keresztet a lengyel szejmből, az ugyanis - mondja - nem nemzeti jelkép.

Janusz Palikot, a lengyelországi parlamenti választásokon harmadik helyen végzett mozgalom elnöke ismételten követelte a feszület eltávolítását a lengyel szejm ülésterméből, és közölte, ha ez nem történik meg, alkotmánybírósághoz fordul panasszal, de hajlandó akár Strasbourgig is elmenni - adta hírül a lengyel sajtó. "A kereszt nem nemzeti jelkép. Az állam jelképe a koronán lévő sas" - mondta Palikot, hozzátéve, hogy vallási jelképeknek nincs helyük nyilvános helyeken.

Janusz Palikot
AP
Palikot kezdeményezésével egyetlen parlamenti párt sem ért egyet. Bírálta szándékát Donald Tusk miniszterelnök is, aki szerint a Palikot által meghirdetett "világi állam" jelszavának megcsúfolása lenne, ha a párt "keresztháborúval" kezdené parlamenti karrierjét. Jelezte, arra számít, hogy a szejm elnöksége nem engedi meg ezt a botrányt.

Az ellenzéki, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) törvénytervezetet készül benyújtani, amely megtiltaná a kereszt eltávolítását a szejm ülésterméből. "Minden nemzetnek vannak saját hagyományai, és ha ezeket valaki meg akarja semmisíteni, a nemzetet magát akarja felszámolni" - mondta Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke. "Nincs okunk szégyenkezni amiatt, hogy nagy többségünkben katolikus nemzet vagyunk" - tette hozzá.

A PiS kezdeményezését a kormányzó Polgári Platform (PO) és a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) nem támogatja, a Lengyel Parasztpárt (PSL) még habozik. Palikot javaslatával azonban egyetlen párt sem ért egyet. "Valamikor így döntött a szejm többsége, maradjon hát a kereszt" - mondta Wojciech Olejniczak, az SLD  volt elnöke, jelenleg európai parlamenti képviselője. Waldemar Pawlak, a PSL elnöke tréfára vette a dolgot: "Palikot úr és frakciója ül a legtávolabb a kereszttől, az tehát bizonyosan nincs veszélyben".

A szejm üléstermében 14 éve függ a kereszt. 1997-ben, az akkor kormányzó jobboldali Szolidaritás Választási Akció két képviselője helyezte el. Az SLD akkor élesen tiltakozott, de végül belenyugodott a helyzetbe, mondván, hogy Lengyelország szempontjából az lenne a legrosszabb, ha a jelképekért folyna háború, ahelyett, hogy az ország és a lengyelek jövőjéről vitáznának.

Egy lengyel katolikus és hazafias társaság, az Unum Principium aláírásgyűjtésbe kezdett egy olyan törvény elfogadása érdekében, amely védené a katolikus vallást Lengyelországban - jelentette a Gazeta Wyborcza. A társaság szerint egyes politikusok mind agresszívabban támadják a katolikus egyházat, a hívő katolikusok vallási érzelmeit és az évszázados lengyel hagyományokat.

Az Unum Principium két éve tiltakozott Madonna koncertje ellen, amelyet éppen augusztus 15-én, Szűz Mária mennybevételének ünnepén rendeztek Varsóban. Bydgoszczban tiltakoztak a Jézus Krisztus Szupersztár című musical bemutatása, valamint az Agnostic Front és a Wielki Piatek (Nagypéntek) nevű együttesek koncertje ellen is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!