szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Iránnal nukleáris kérdésekről tárgyaló hat nagyhatalom csütörtökön elmarasztaló határozattervezetet dolgozott ki az iszlám köztársaság atomprogramja kapcsán, de ebben a nyugati küldöttségek az orosz és a kínai delegátusokkal kompromisszumra jutottak arról, hogy nem szabnak ultimátumot Teheránnak a feltételezett titkos atomfegyver-fejlesztési tevékenységének ellenőrzésére.

A határozattervezetről pénteken szavaznak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsában, és a dokumentumot már köröztetik a szervezet bécsi székhelyén.

Jukija Amano, a NAÜ főigazgatója a nap folyamán közölte, hogy szakértőket akar küldeni Iránba.

A határozattervezet a NAÜ "mélységes és egyre növekvő aggodalmának" ad hangot azzal kapcsolatban, hogy sok megválaszolatlan kérdés övezi az iráni atomprogramot, különösen a nukleáris fejlesztések esetleges katonai vetületét. A kompromisszum jegyében azonban nem szabnak határidőt Iránnak arra, hogy a megválaszolja azokat a kérdéseket, amelyeket a NAÜ múlt heti jelentése vetett fel. A  NAÜ november 8-án nyilvánosságra hozott jelentésében úgy vélte: Irán olyan kutatásokat és kísérleteket is végzett titokban, amelyek egyetlen célja az atomfegyver kifejlesztése lehet.

A határozattervezet ismételten felszólítja Teheránt, hogy aktívan működjék együtt atomprogramja feltételezett katonai vetületeinek tisztázására, és ennek érdekében szükségesnek tartja, hogy a NAÜ és Irán folytassa intenzív párbeszédét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!