Több milliárdos amerikai-kuvaiti rakétaüzlet készül

Az amerikai védelmi minisztériumnak szándékában áll egy 4,2 milliárd dollár értékű szerződés megkötése, amelynek alapján egyebek között hatvan darab Patriot PAC-3 típusú rakétaelhárító rakétát adnának el Kuvaitnak.

  • MTI MTI
Több milliárdos amerikai-kuvaiti rakétaüzlet készül

A Pentagonon belül működő, az amerikai fegyverexportot felügyelő Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség (DSCA) a napokban értesítette a kongresszust a tervezett ügyletről. Az amerikai törvényhozásnak 30 napja van arra, hogy esetleges ellenvetéseit közölje, ennek hiányában a szerződés megköthető. A DSCA szerdai tájékoztatása szerint a Patriot-rakéták legújabb generációjából hatvan darabot, húsz indítóállást, négy radart és harcálláspontokat értékesítenének Kuvaitnak, emellett a szerződéses összeg tartalmazza a kiképzés és a pótalkatrészek ellenértékét is. Kuvait arra használná a légvédelmi rendszert, hogy növelje rakétaelhárító védelmi képességét, megerősítse területének védelmét és elrettentse a regionális fenyegetéseket. 

Az Öböl-menti Együttműködési Tanács hat tagállama - Szaúd-Arábia, Bahrein, Egyesült Arab Emírségek, Omán, Katar és Kuvait - és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter egy április elejei tanácskozáson egyetértett abban, hogy kívánatos a többoldalú együttműködés helyreállítása a védelem terén, például egy rakétapajzs révén az iráni fenyegetettséggel szemben. Kuvait már rendelkezik Patriot-rakétákkal: 1992-ben 210 rakétát és huszonöt indítóállást, 2007 végén pedig további 140 rakétát vásárolt az Egyesült Államoktól.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.