Az észak-karolinai Charlotte-ban megnyíló, háromnapos tanácskozás nélkülözni fogja a négy évvel ezelőtti elnökjelölés rendkívüli hangulatát, hiszen már nem újdonság, hogy afroamerikai jelölt pályázik a Fehér Házra. A demokraták kilátásait az is beárnyékolja, hogy hivatalban lévő elnököt ilyen magas, 8,3 százalékos munkanélküliségi ráta mellett még sohasem sikerült újraválasztatni.
Mivel az elnök ezen a téren átütő sikerekről nem tud beszámolni, ezért elemzők szerint azt próbálja majd a párttársaival kidomborítani, hogy a demokraták hozzáállása a gazdaság fellendítéséhez sokkal igazságosabb, fenntarthatóbb és jóval inkább középosztály-barát, mint a republikánusoké. A tanácskozáson szót kap majd több olyan munkás is, aki a korábban Mitt Romney által vezetett Bain Capital tőkebefektetési vállalkozás által felvásárolt cégeknél dolgozik.
A cél annak bemutatása, hogy Romney, aki a kampányában munkahelyteremtőként pozícionálja magát - a múlt heti republikánus konvención 12 millió új állást ígért az elnöksége első ciklusára - valójában a beruházók anyagi érdekeit képviseli a munkavállalókkal szemben. A demokraták hangsúlyozni kívánják, hogy a helyzet javulóban van, mert az állásnélküliek aránya 2009 októberében érte el a 10 százalékos mélypontját.
Miként a republikánusoknál Ann Romney, a demokrata tanácskozás első estéjén szót kap a first lady, Michelle Obama is. A keddi este vezérszónoka - Jimmy Carter exelnök videoüzenetét követően - Julian Castro, a demokraták fiatal latin sztárja, a kaliforniai San Antonio polgármestere lesz.
Bill Clinton volt elnök szerdán beszél majd, Elisabeth Warren előtt, aki a Wall Street megregulázásának egyik fő szószólója és aki Tedd Kennedy elveszett szenátori székének visszaszerzésére készül a republikánusoktól Massachusettsben. Joe Biden alelnök és Barack Obama csütörtökön lép a pódiumra.
Hillary Clinton külügyminiszter, aki már többször is bejelentette, hogy az első Obama-ciklus után távozik a kabinetből, nem jut szerephez a konvención. Szakértők szerint ő a 2016-os elnökjelölés egyik esélyese lehet. Egyik potenciális leendő riválisa, Martin O'Malley marylandi kormányzó viszont ott szerepel a szónokok között.
A Gallup hétfőn nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatása szerint egyébként a múlt heti republikánus konvenció csak "minimális" hatással volt a választókra. A megkérdezetteknek csupán a 38 százaléka vélekedett úgy, hogy Mitt Romney-nak a jelöltséget elfogadó beszéde "kitűnő" vagy "jó" volt. Ez a legalacsonyabb mért támogatottság 1996, vagyis azóta, hogy az intézet figyelni kezdte az elfogadó beszédek támogatottságát. A republikánusok elnökjelöltje akkor Bob Dole volt, aki a hivatalban lévő Bill Clinton elnök ellen szállt harcba
A Gallup szerint a két nagy párt elnökjelöltje továbbra is gyakorlatilag holtversenyben áll egymással. Obama támogatottsága 47, Romney-é pedig 46 százalék, a statisztikai hibahatár 3 százalékpont.