szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Senki nem vállalta, hogy ő küldte volna a drónt Izrael fölé, de a zsidó állam biztos az eredetében.

Ron Ben Yishai biztonsági szakértő egy internetes hírportálnak nyilatkozta, hogy "tudják, Libanonból érkezett a robotrepülő". "Teljesen egyértelmű, hogy egy iráni csatlóstól érkezett", mondta az Ynet-nek Yishai, "hiszen Irán adta a Hezbollahnak az első drónt, és ők ő is alapította a szervezetet." Yishai arra a robotrepülőre céloz, amit még 2010-ben lőttek le az izraeliek, és legalább ekkora érdeklődést keltett. Egy libanoni vagy gázai robotrepülő ugyanis megemelné a közel-keleti konfliktus tétjeit, és az eddigi rakétákat (amelyeket palesztin vagy Hezbollah katonai szervezetek lőttek ki, és most a Vaskupola védelmi rendszer könnyedén elfogja őket izraeli oldalon) egy magasabb technológia váltaná fel.

Iráni drón - a Karrar 2010-ben repült először
Wikipedia

Ben Yishai azt is hozzátette, hogy ilyen apró repülő tárgyakat nehéz a radaron észrevenni, de ha üldözőbe is veszik őket, akkor is nagy kihívás eltalálni őket.

Drónok harca a világban: Nekem te itt ne magyarázz, nekem is van drónom!

Inkább a katonai fölényről nyilatkozott a hadsereg szóvívője, Avital Lebovich: "Értem én, hogy hallgatnak, félve Izrael válaszától, de nem kívánok nyilatkozni a reposztról."

Eközben a libanoni nemzeti tévéállomás híreiben arról hallani, hogy izraeli vadászgépek léptek be a légtérbe, többször átlépve a hangsebességet.

Irán egyelőre nem kommentálta az eseményeket.

Izrael közben azon gondolkodik, hogy a majd 200 kilométert megtett robotrepülő, ami nem volt felszerelve fegyverzettel, milyen célt szolgált. Bármilyet is, nem ért célba, mivel a Negev sivatag felett lelőtték, és izraeli katonák kutatták fel roncsait. Minden esetre a Negevben található a Dimona bázis, amelynek feltételezések szerint van köze az izraeli nukleáris arzenálhoz. Hogy milyen erejű atomhatalom a zsidó állam, s hogy a Dimonának ebben mi a pontos szerepe, nem tudni, de feltűnő, hogy ez a második robotrepülő, amely a környékén repült: 2010-ben egy másik drónt, sokkal közelebb lőttek le.

Így lőtte le Izrael a rejtélyes robotrepülőt - videó

A sok kérdés közül az egyiket gyorsan igyekeztek a szakértők lezárni: ha már a Földközi-tenger felett kiszúrták az ismeretlen légijárművet, és a Gázai övezettől követték, miért várták meg, hogy elérje a Negevet? Ben Yishai válasza egyszerű: míg a levegőben volt, addig is hasznos adatot gyűjtöttek róla.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!