szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság nem kezelhető azokkal az eszközökkel, amelyek előidézték azt, ezért bátorság kell újító gazdaságpolitikák bevezetéséhez - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Bukarestben, az Európai Néppárt (EPP) 21., tisztújító kongresszusán mondott beszédében. A magyar miniszterelnök a jelenlegi Európa ma a kelleténél elitistább.

"A válasz: több Európa" címmel megrendezett EPP-kongresszuson angolul elmondott felszólalásában a miniszterelnök rámutatott: valóban több Európára van szükség, de hagyni kell a tagállamokat, hogy maguk válasszák meg a válságkezelő gazdaságpolitikák helyes, az adott országban legalkalmasabb elegyét. Orbán Viktor beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy Európa ma a kelleténél elitistább, bürokratább és technokratább - ezért szerinte az Európai Néppártnak valódi néppártként kell az elszegényedett és a középosztálybeli emberek felé fordulnia. 

Orbán Viktor szerint a technokrata megközelítés kudarcát jelzi a szélsőséges pártok népszerűségének növekedése. Rámutatott: a jobbközép erőknek valódi néppártokként kell politizálniuk, több erőfeszítést kell tenniük annak érdekében, hogy a válságtól sújtott emberekben megerősítsék a hitet, a demokrácia az egyetlen megoldás az ő személyes problémáikra is. 

Orbán Viktor kifejtette, egy időben kell a gazdasági versenyképességet növelni és a társadalmi stabilitást biztosítani - ezt a feladatot nem lehet technokratákra bízni, ennek megvalósításához politikai menedzsment szükséges. "Nem elég jó döntéseket hozni: fel kell készítenünk közösségeinket arra, hogy Európa sosem lesz már olyan, mint amilyen a válság előtt volt" - mondta Orbán Viktor az EPP kongresszusán.

MTI / Illyés Tibor

A miniszterelnök a magyarországi rendszerváltozás "fontharcosaként" fejtette ki nézeteit a jobbközép pártcsalád tanácskozásán, ezt a bemutatkozást és a kormányfő több következtetését a teremben ülő küldöttek tapssal honorálták. Nagy tetszés fogadta Orbán Viktor zárszavait is, amelyben kifejtette: néppártiak politikai ellenfelei, a szocialisták, mindig elbukták a történelem nagy változásait, és visszafele próbálják forgatni a történelem kerekét. "Ha nem sikerült volna legyőzni őket, ma is létezne a Szovjetunió, Németország megosztott lenne, és nem létezne az egyesült Európa. Világossá kell tenni, hogy csak az Európai Néppárt tud helyes válaszokat adni a történelmi kihívásokra" - zárta előadását a miniszterelnök. 

Az EPP a bukaresti kongresszusán szerdán újabb három évre elnökké választották az ernyőszervezetet húsz éve irányító Wilfried Martenst. A kongresszus csütörtöki, záró napján megválasztják az EPP alelnökeit. Orbán Viktor, aki tíz éven keresztül alelnöki tisztséget töltött be az Európai Néppártban, már korábban jelezte, nem indul újabb alelnöki mandátumért. A miniszterelnök sajtófőnöke korábban az MTI-nek azt mondta, hogy a kormányfőt szeptemberben ismét megválasztották a Kereszténydemokrata Internacionálé alelnökének, és a kormányfői munka mellett erre a megbízatására kíván az eddigieknél is jobban koncentrálni.

"Munka alapú társadalom épül"

"Fel kell készíteni közösségeinket a jövőre. Félreértés az, hogy a válság elhárítása után folytatódhat az az európai élet, ami azelőtt volt. A válság után semmi nem lesz olyan, mint amilyen volt, és nekünk abban a jövőben kell helytállnunk. Erre biztatom az EPP minden tagszervezetét" - mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök az MTI kérdésére válaszolva kifejtette, mit takar a kongresszusi beszéde elején tett kijelentése, hogy nem lehet azokkal az eszközökkel válságot kezelni, amelyek a válságot okozták. Rámutatott, hogy a pénzügyi spekulációkra épülő gazdasági növekedés korszaka lejárt, pénzügyi szolgáltatási manőverekkel nem lehet helyettesíteni a tényleges termelő és értékteremtő munkát.

"A másik az, hogy minden államnak el kell végeznie a jóléti állam korrekcióját. Nyugaton nehezebb, mert ott fölépült jóléti államok vannak, Közép-Európában nem olyan nehéz, mert nem épült fel jóléti állam. Mi a posztkommunizmus gazdasági rendszerének romjai és félig kész épületei közt botladozunk, de itt nincs jóléti állam. A mi programunk az az, hogy a nyugati típusú jóléti állam helyett, ami nem versenyképes, egy munka alapú társadalmat alakítsunk ki" - magyarázta a miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!