szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lassan egy éve kormányoz Kim Dzsong Un Észak-Koreában, de még mindig nem tudni, hogy a reformer, vagy a diktátor arca lesz-e a meghatározó. eközben a két ország tovább fegyverkezik egymás ellen.

Tavaly decemberben vett át Észak-Koreában a hatalmat a Nagy Utód, a Kedves Vezető fia. A huszas évei végén járó, külföldön tanult Kim Dzsong Un azóta két arcát is megmutatta a világnak. Az egyik reformokra, és egy kevésbé diktatorikus szemléletre enged következtetni. Kim Dzsong Un Disney-figurákkal táncolt, aquaparkot avatott, és nyilvánosság elé vitte feleségét, mely a Kim-család uralkodása alatt eddig nem fordult elő. Emellett gazdasági reformok bevezetése is napirendre került.

Ugyanakkor Észak-Korea a Nagy Utód uralma óta is tovább folytatja fegyverkezését, a ballisztikus atomfegyverek fejlesztését és az ezekkel való, elsősorban Dél-Koreát érintő fenyegetőzést. Észak-Korea tavasszal sikertelenül tesztelt nagy hatótávolságú rakétát, de Phenjan azt közölte nemrég, hogy olyan rakétákkal is rendelkezik, amelyek képes elérni az Egyesült Államok területét.

Leon Panetta amerikai védelmi miniszter és Kim Kwan Dzsin dél-koreai hadügyminiszter Washingtonban találkozott a Reuters szerint, ahol az Észak Korea vezetője felől tapasztalható bizonytalanságról beszéltek. "Még mindig nem tudjuk, hogy egyszerűen az apja nyomdokaiba lép, vagy egy másfajta vezetést fog képviselni a jövőben" - mondta Panetta Kim Dzsong Unról.

Az észak-koreai fegyverkezésre válaszolva Amerika és Dél-Korea is fokozzák a készültséget. A két ország egyezményt kötött, ami lehetőséget teremtett Dél-Koreának, hogy növelje ballisztikus rakétáinak hatótávolságát és a rakétákkal szállítható robbanófejek nagyságát. A 800 km hatótávolságura növelt dél-koreai rakéták így már képesek az északi ország teljes területét elérni.

Eközben Dél-Korea megkezdte szokásos éves hadgyakorlatát, mely egy esetleges észak-koreai támadás elleni védekezést szimulálja. Az egyhetesre tervezett manőverekben 240 ezer katona vesz részt a három haderőnemtől - légierő, szárazföldi hadsereg, haditengerészet -, ezenkívül a rendőrség - közölte az egyesített vezérkar. Az 1950-1953-as koreai háború óta az országban állomásozó 28 ezer 500 amerikai katonából 500 vesz részt a hadgyakorlaton - írja az MTI.

A Korea-közi kapcsolatok feszültségét azonban nem csak az északi politika bizonytalansága, hanem az idén decemberben esedékes dél-koreai elnökválasztás is felszíthatja. Ez lehetőséget teremthet Phenjannak arra, hogy megossza déli szomszédjának társadalmát, amelyben a konzervatívok szigorúak az északiakkal szemben, míg a mérsékeltek az enyhülés hívei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!