szerző:
hvg.hu/bumm.sk
Tetszett a cikk?

Jelenleg a folyami szakaszokon nincs állandó határ Magyarország és Szlovákia között, a trianoni béke szerint ugyanis a folyómedrek határozzák meg a határt, amelyek viszont folyton változnak.

Ma tárgyalja a szlovák kormány azt a dokumentumot, mely a szlovák-magyar határvonal folyami szakaszainak újraszabályozásának előkészítéséről szól - írja a bumm.sk.

Az Ipoly menti határszakaszon például, ahol a trianoni békeszerződés szerint az Ipoly folyó alkotja a határt, a határmegállapító bizottság ezt, mint mozgó határt szavazta meg oly módon, hogy a határ a folyó esetleges helyzetváltozásaiban a vízfolyás főágának az alacsony vízállás mellett való középvonalát kövesse.

Konkrét példa, hogy az ipolykiskeszei duzzasztó a szabályozott, új Ipoly-mederre épült, ám a magyar–szlovák államhatár az Ipoly régi medrének középvonalán húzódott, mivel a duzzasztó megépítésekor elfelejtették módosítani a határvonalat. Ezért egy későbbi hallépcső tervezésekor kiderült, hogy az valójában szlovák területen fekszik, a szlovák fél ezért kérte az építkezés leállítását. Az ilyen vitás kérdéseket általában területcserével oldják meg, ám a határbizottságok tárgyalása után ilyenkor kormányszintű megállapodás is kell. Arról, hogy a probléma mennyire valós, az Új Szó korábbi cikke is tanúskodik, gyakorlatilag az egész Ipoly szakasz ilyen rendezetlen.

Jövőre viszont megegyezhet a két ország az új határszerződés végleges szövegéről, ez derül ki a szlovák belügyminisztérium tájékoztató jellegű dokumentumából, amely a szerződés előészítéséről szól, és amelyet ma tárgyal a szlovák kormány. Az új szerződéstervezet a közös folyami államhatár jellegét mozgó határról állandóra változtatná.

A jelenlegi mozgóhatár a gyakorlatban ugyanis a fenti példához hasonló gondokat okoz, és ilyenkor hosszadalmas jogi eljárásokkal kell oldani a folyómedrek változását, amelyhez a jelenlegi szabályozás szerint rendszeresen alkalmazkodik a hivatalos határvonal.

A szlovák-magyar határ ugyanakkor 90 éves dokumentumokon alapszik, amelyet többször kiegészítettek és aktualizáltak. Ennek ellenére ez a határszerződés áttekinthetetlen és már nem felel meg a földrajzi dokumentáció mai műszaki igényeinek és európai irányelveinek. Az új szerződés lehetővé tenné az új, aktuális határdokumentumok elkészítését. A határkezelés ennek révén pedig hatékonyabb és gazdaságosabb lehet, valamint lehetővé tenné az elérhető számítógépes technológiák és programok kihasználását a határdokumentáció folyamatos aktualizálására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!