szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fagyási sérülések miatt kénytelen volt feladni az Antarktisz átszelésének tervét Sir Ranulph Fiennes, aki a világon először télen akarta minden külső segítség nélkül átszelni sítalpakon a Déli-sarkot.

A 68 éves brit felfedező és ötfős csapata azt tervezte, hogy négyezer kilométert tesz meg sítalpakon, helyenként mínusz 70 fokos hőmérsékletben. Január végén érkeztek a kontinensre, hogy néhány hetes felkészülés után március 21-én elinduljanak a félévesre tervezett útra.

A csapat jelezte, hogy Fiennes nélkül is folytatják az előkészületeket. Most azonban Fiennes evakuálásán dolgoznak, akit a táboruktól 70 kilométerre fekvő Princess Elizabeth kutatóállomásra szállítottak. Repülővel Novóba viszik majd és onnan a Dél-afrikai Köztársaságba.

A Guinness Világrekordok Könyvében a földkerekség legnagyobb élő felfedezőjének nevezték  Ranulph Fiennes-t, aki egyszer már átszelte az Antarktiszt, de az nyáron történt, 1992/93 fordulóján. Fiennes emlékezetes csúcsteljesítménye a világ hét kontinensén hét egymást követő nap alatt megtett hét maratoni futás is. 2009-ben ő lett a világ legidősebb embere, aki megmászta a Mount Everestet.

Nem először szenvedett fagysérülést, tíz évvel ezelőtt, amikor az Északi-sarkot szelte át, balkezének ujjvégei elfagytak, emiatt amputálni kellett azokat.    

Eddig még senki nem tett kísérletet arra, hogy télen keljen át a hatodik kontinensen. Az extrémsportoló elismerte, hogy a téli átkelések terén még senkinek nincs tapasztalata, ezért a teljes ismeretlenség várja őket az Antarktiszon. Az átkelés azért is különösen veszélyes, mert ebben az időszakban egyetlen repülőgép sem repül be a kontinens mélyébe az állandó éjszakai sötétség miatt és amiatt, hogy az extrém hidegben könnyen megfagyhat az üzemanyag.

A Coldest Journey (A leghidegebb utazás) nevű expedícióval a brit csoport 10 millió dollárt akar előteremteni jótékony célra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!