szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerdán búcsúztatták a múlt hétfőn elhunyt Margaret Thatchert Londonban. A szertartást a londoni Szent Pál-székesegyházban, az anglikán világunió első számú nagy-britanniai templomában tartották. Margaret Thatcher 1979 és 1990 között volt Nagy-Britannia miniszterelnöke. 87 évesen hunyt el. Búcsúztatására több ezer vendéget hívtak. Ha a brit fővárosban jár, küldjön egy képet a temetésről, gyászolókról vagy tiltakozókról az ugyelet@hvg.hu címre!

Most érkezett

Útban van a koporsó a Szent Pál-székesegyház felé

Ágyútalpra tették a koporsót, és elindult a díszmenet a Szent Pál-székesegyház felé. A tömegben sokan tapsolnak, zúgnak a harangok.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Ágyútalpra teszik a koporsót

Rövid szertartás után indul a koporsó a brit királyi légierő központi templomából magyar idő szerint fél 12 körül. Lovak vontatta ágyútalpon viszik tovább a Szent Pál székesegyházba, az anglikán világegyház első számú londoni templomába. A BBC közvetítését az iráni és a kínai állami televízió is továbbítja. Közben megérkezett a Szent Pál-székesegyházba David Cameron brit miniszterelnök és felesége, Samantha.

Megérkezett a koporsó a brit királyi légierő központi templomához

Elhaladt a koporsó a Downing streetnél, itt lakott Margaret Thatcher 11 évig, miniszterelnöksége idején. 11 óra után pár perccel megérkezett a brit királyi légierő központi templomához a koporsó.

Elindult a koporsó

Motoros rendőrök felvezetésével elindult a Margaret Thatcher koporsóját szállító autó a londoni parlamenttől. Ahol elhaladtak, tapsoltak az emberek az első métereken. Három motoros rendőr halad elől, és ugyanennyi hátul. A brit zászlóval letakart koporsót szállító fekete halottaskocsi mögött közvetlenül egy másik autó is halad.

Kávét, üdítőt!

Megjelentek az utcai árusok is: kávét és üdítőt árulnak a brit királyi légierő központi templománál felállított ideiglenes standnál – látható egy twitteres képen.

„Nem vagyok boldog, hogy fizetnem kell Thatcher temetéséért” – olvasható közben egy táblán a tömegben. Az élő közvetítésen egy nő is látható, amint az ablakból fényképezi az érkező díszzenekart.

Közben sorban érkeznek a vendégek a Szent Pál-székesegyházba. Ott van már többek között Sarah Ferguson, York hercegnője.

Az írek nagy barátja

Lord Mandelson volt munkáspárti miniszter kijelentette: egyetlen tanácsot kapott életében Thatcher bárónőtől. E szerint a volt kormányfő 1999-ben megsúgta neki, hogy az írek mind hazugok, nem szabad bízni bennük. Mandelson szerint nem ismerte elég jól Thatcher ahhoz, hogy részt vegyen a temetésésén.

Küldjön egy képet Londonból

A brit fővárosban van? Küldjön egy képet a temetésről, gyászolókról vagy tiltakozókról az ugyelet@hvg.hu címre. 

Várakoznak a gyászolók

Máshol is hátat fordítanak, de nem énekelnek

Nemcsak a Szent Pál-székesegyháznál fordítanak hátat majd a menetnek az állami temetés ellen tiltakozók, a BBC szerint a Ludgate Circushoz szervezett demonstráción is, ahová 200 résztvevőt várnak. Az egyik szervező a Facebookon viszont azt írta, az utóbbi időben a Thatcher-ellenesek himnuszává vált Ding dong, meghalt a boszorkány című Óz-betétdalt nem éneklik el.

Thatcher nem akart drága temetést

Sajtóhírek szerint Thatcher maga kérte, hogy halála után ne rendezzenek számára teljes állami temetést, vagyis ne ravatalozzák fel, és búcsúszertartása idején a légierő gépei ne hajtsanak végre tisztelgő repülést a temetési menet útvonala felett. Ez az a két fő mozzanat, amelyben a hivatalos állami temetés különbözik a ceremoniális temetéstől, ám közeli ismerőseinek beszámolói szerint Margaret Thatcher mindezt "pénzpocsékolásnak" tartotta, és kifejezetten kérte ezeknek az elemeknek az elhagyását.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!