szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pártjával együtt korrupció gyanújába keveredett spanyol miniszterelnök kijelentette csütörtöki parlamenti felszólalásában, hogy a Néppárt tagjai munka ellenében kapták azokat a "fizetéskiegészítéseket", amelyeket a párt egykori pénztárnoka juttatott mintegy húsz éven át nekik, és adózatlan maradt.

Mariano Rajoy azt mondta, hogy a "fizetéskiegészítések" szerepeltek a könyvelésben, és bevallásuk az adóhivatalnak nem a párt, hanem az adóalanyok feladata lett volna. A kormányfő elismerte: "tévedett, hogy megbízott valakiben, aki nem érdemelte azt meg", nevezetesen Luis Bárcenasban, a párt egykori pénztárnokában. Bárcenas ellen egy másik korrupciós ügyben vizsgálat folyik, június 27-e óta előzetes letartóztatásban van.

A kormányfő szerint a korrupciós botrány, amely valójában "hazugságok és manipuláció", nemcsak neki és a pártnak, hanem az országról külföldön alkotott képnek is ártott. Mindazonáltal kijelentette, hogy nem mond le, mert - érvelése szerint - a Bárcenas-ügy nem akadályozza és nem is fogja akadályozni a kormány munkáját.

Rajoy a baloldali ellenzék követelésére és a sajtóban megjelent leleplezések hatására jelentette be másfél héttel ezelőtt, hogy egy parlamenti felszólalás keretében válaszol a pártját és az ő személyét ért korrupciós vádakra.

A miniszterelnök közölte, hogy a spanyolországi munkanélküliségről pénteken nyilvánosságra kerülő statisztika szerint az állástalanok száma 340 ezerrel csökkent júliusban az országban, ami "fékezi az ország imázsának erózióját, miközben egyesek gyorsítanák azt". Az ország a recesszióból való kijutás kezdetéhez ért - szögezte le.

A szocialista párti Alfredo Pérez Rubalcaba, az ellenzék vezetője nem fogadta el Rajoy magyarázatát a korrupciós üggyel kapcsolatban, és ismét követelte lemondását. "Rajoy úr, ön nem mondott igazat a spanyoloknak, kárt okozott Spanyolországnak. Ezért követelem, hogy mondjon le" - mondta.

Bárcenas - aki 2009-ig volt a PP pénztárnoka - azt állítja, hogy húsz éven át alkalmanként 5-15 ezer euróval egészítette ki számos konzervatív képviselő, köztisztviselő és más funkcionárius fizetését - Rajoynak is fizetett 2009-2010-ben -, mégpedig magáncégektől származó bevételekből. Kiszivárgott dokumentumok szerint azonban Rajoy már jóval korábban is jelentős összegeket kapott magáncégek vezetőitől: 1997 és 2008 között évente 25 ezer 200 eurót. 

A másik ügyben, amelyben nyomozás folyik Bárcenas ellen, vesztegetéssel, pénzmosással, adócsalással és más pénzügyi bűncselekményekkel gyanúsítják. A bíróság egyebek között azt várja tőle, hogy adjon számot annak a 48 millió eurónak az eredetéről, amelyet két svájci bankszámláján tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!