szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai drogellenes hatóságok legalább hat éve rutinszerűen hozzáférnek a legnagyobb amerikai mobil és vezetékes telefontársaság, az AT&T több évtizedre visszanyúló híváslistáihoz – írta hétfőn a The New York Times.

A program párhuzamos azzal az adatforgalom-megfigyeléssel, amelyet a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) végez a terroristák lefülelését célzó, úgynevezett Patriot törvény alapján, de "elhomályosítja azt", mert méreteiben és az időtartamát tekintve is sokkal jelentősebb. Az NSA öt évig tárolja ugyanis csaknem az összes, Egyesült Államokban kezdeményezett telefonhívás adatait, az AT&T archívuma viszont 1987-ig nyúlik vissza, és az összes, a telefontársaság által kapcsolt - vagyis nem csak az AT&T-nél kezdeményezett - hívásra vonatkozó információkat tartalmazza.

Az AT&T által tárolt adatbázis napi négymilliárd, a hívásokra vonatkozó adattal bővül. Egy beszélgetéssel kapcsolatban több információt is rögzíthetnek. Az NSA adataival szemben az AT&T által tároltak a hívó felek tartózkodási helyéről is felvilágosítást adnak.

A szövetségi és helyi drogellenes hatóságok, valamint az AT&T "rendkívül szoros partnerségének" elnevezése Hemisphere Project (Félteke Projekt), ami a The New York Times szerint korábban nem jelent meg sem hivatalos dokumentumokban, sem sajtójelentésekben.

A bűnüldöző szervek itt "adminisztratív idézések", vagyis bíróság nélkül, szövetségi hatóságok felhatalmazása alapján férnek hozzá a telefontársaságnál tárolt adatokhoz. Sőt, a kormány fizet is az AT&T-nek azért, hogy a telefontársaság alkalmazottjai részt vesznek az amerikai kábítószer-ellenes hivatal és a helyi szervek drogellenes egységeinek munkájában.

Brian Fellon, az amerikai igazságügyi minisztérium szóvivője szerint az AT&T négy munkatársa segíti most a hatóságokat: kettő Atlantában, egy Houstonban, egy pedig Los Angelesben.

Az AT&T vetélytársai, a Verizon, a Sprint és a T-Mobil nem válaszoltak a The New York Timesnak arra a megkeresésére, hogy vajon ők is hasonlóképpen együttműködtek-e a drogellenes bűnüldöző szervekkel.

A lap közlésének alapjául egy hivatalos PowerPoint-prezentáció szolgál, amelyen a Fehér Ház kábítószer-ellenőrzéspolitikai hivatalának emblémája szerepel. A titkosítás alól felszabadított, de "érzékenynek" minősített adatokat Drew Hendricks békeaktivista szerezte meg a nyugati parti rendőri hatóságoktól.

A The New York Times kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy a Hemisphere rendkívül hasznosnak bizonyult a mobiltelefonjaikat gyakran váltogató bűnözők, főleg a drogkereskedők nyomon követésében. A hivatalos álláspont szerint az adatokhoz való hozzáférés évtizedek óta alkalmazott bűnüldözési rutineljárásokon alapul, és nem vet fel új kérdéseket a magánszféra védelmének problémakörével kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!