szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legújabb műholdfelvételekből ítélve Észak-Korea újraindította a jongbjoni nukleáris központban lévő, öt éve leállított atomreaktorát – közölték helyi idő szerint szerdán amerikai szakértők.

A Johns Hopkins Egyetem Amerikai-Koreai Intézete feltett "38 North" című weboldalára néhány, a jongbjoni központról idén augusztus 31-én készült műholdas fényképet. A fotókon látszik, hogy fehér füst száll fel abból a reaktorcsarnok közelében lévő épületből, amelyben a gőzturbinák és az áramfejlesztő berendezések vannak.

"Észak-Korea, úgy tűnik, ismét működtetni kezdte a reaktort" – olvasható a neves egyetemi intézet honlapján. Az intézet korábbi felvételek alapján már júniusban jelezte, hogy a jongbjoni reaktort augusztusra ismét beüzemelhetik. Az intézet jelentését csütörtökön egy, a Reuters hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó amerikai kormánytisztviselő is megerősítette, aki szerint a felszálló füst arra utal, hogy a reaktor próbaüzemben van.

Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője csütörtökön Bécsben elmondta, a szervezet egyelőre nem rendelkezik pontos információkkal a helyzetről. "Mivel nincsenek a helyszínen ellenőreink, semmit nem tudunk pontosan" – fogalmazott. Augusztus 29-én az NAÜ is leírta egy jelentésében, hogy az öt megawattos grafitfékezésű reaktor újraindítását jelezhetik a közelében március óta megfigyelt építési munkálatok.

Glyn Davies, az amerikai külügyminiszter észak-koreai különmegbízottja csütörtökön közölte: ha Észak-Korea valóban újraindította a reaktort, az nagyon súlyos tett, amely ENSZ Biztonsági Tanácsi határozatok sorát szegné meg. 

Kína – Észak-Korea egyetlen, de egyre kevésbé lelkes támogatója – a jelentésre reagálva a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítése melletti elkötelezettségét hangoztatta. Orosz diplomáciai források az 1950-es években épült reaktor biztonságáért aggódtak, arra figyelmeztetve, hogy az idős létesítmény esetleges újraindítása könnyen katasztrófához vezethet.

A Reuters amerikai kormányzati forrása szerint Észak-Koreának nem célja visszatérni a tárgyalóasztalhoz a lépéssel, sokkal inkább azt akarja elérni, hogy a nemzetközi közösség elismerje mint atomhatalmat. Ugyanakkor washingtoni Institute for Science and International Security (ISIS) kutatóintézet szerint még legalább két-három évbe fog telni, mire az újraindított reaktor képes lesz ismét atomfegyver létrehozásához is felhasználható plutóniumot termelni.

A létesítményt, amely évente hat kilogramm plutóniumot tud előállítani, még 2008-ban állították le egy nemzetközi nukleáris leszerelési megállapodás részeként. Akkor Phenjan lerombolta a hűtőtornyot is, hogy bizonyítsa tárgyalási készségét. 2009-ben azonban kiutasították a NAÜ ellenőreit az országból, idén áprilisban az észak-koreai vezetés pedig háborús fenyegetések közepette bejelentette a reaktor újraindítását. 

A távol-keleti ország diktatórikus vezetése februárban kísérleti nukleáris robbantást hajtott végre, és atomcsapással fenyegette meg Washingtont, Szöult és Tokiót is, idén júniusban azonban többször is kinyilvánította, hogy kész feltételek nélkül, közvetlenül kétoldalú tárgyalásokat kezdeni az Egyesült Államokkal. Washington ugyanakkor többek között az atomfegyverkezés leállításához kötötte, hogy Phenjannal közvetlenül tárgyalóasztalhoz üljön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!