szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A három véres nap után pénteken megállapodást írt alá az ellenzék és Viktor Janukovics. Szombaton azonban felgyorsultak az események: Janukovics nem akart lemondani, de a parlament leváltotta, május 25-én előrehozott választások lesznek, Julija Timosenko is kiszabadult, a Majdanon azt mondta a tüntetőknek, "hősök vagytok". Vasárnapra a leváltott elnök felszívódott, időközben ugyanakkor a parlament megválasztotta ideiglenes utódját. Kelet-Ukrajnában azonban továbbra is nagy a feszültség.

Most érkezett

Martonyi megszólalt: a politikai felelősség a hatalmat terheli"

Kétmillió forintos gyorssegélyt ad az Ökomenikus Segélyszervezeten keresztül a kormány az ukrajnai sérültek kezelésére – jelentette be Martonyi János sajtótájékoztatóján, amit mint kiderült, lázasan tartott, mert az elmúlt napokban is beteg volt. A külügyminiszter szerint ezen túlmenően hazánk kész súlyos, elsősorban égési sérültek befogadására.

Mint mondta, a vízumkérelmek száma nem növekedett, a magyaroknak továbbra is azt ajánlják, csak sürgős és fontos esetben utazzanak Kijevbe.

Martonyi szerint most az a feladat, hogy figyelni kell, hogyan hajtják végre a megállapodásban foglaltakat. Szerinte Európa, a régió és Oroszország érdeke az, hogy egy stabil, nyugodt, az európai közösséghez közeledő, gazdaságilag prosperáló és területileg egységes Ukrajna jöjjön létre.

Arra a kérdésre, hogy az erőszakos cselekményekért szerinte ki a felelős, azt mondta, az erőszakot mindkét oldalon elítélték eddig is, „a politikai felelősség a hatalmat terheli”.

Legfontosabb események:

- Három napig ölték egymást az ukrán rohamrendőrök és a kormányellenes tüntetők Kijevben, sok a halott, rengeteg a sérült.

- Viktor Janukovics elnök pénteken megállapodott az ellenzékkel a válság megoldásáról, ezután az ukrán parlament sorban szavazott meg az ország jövője szempontjából fontos döntéseket.

- Szombat reggel a tüntetők teljes ellenőrzése alatt volt a kijevi kormányzati negyed. Ultimátumot adtak: ha Janukovics nem mond le ma, akkor fegyveres felkelésbe kezdenek.

- Janukovics tévés interjújában azt mondta, nem mond le, ami történt az pedig puccs.

- A parlament leváltotta Janukovicsot, Julija Timosenkót szabadon engedték. Február 23-án a nemrég megválasztott házelnök lett az ügyvezető államfő.

- Janukovics állítólag nem tudta elhagyni az országot.

- Kelet-Ukrajna tovább forrong.

- Május 25-ig előrehozott választások lesznek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
12 13 14 15 16
58

Janukovics hivatala bejelentette az ukrán megállapodást

Az ukrán elnöki hivatal közleményében négy fő pontot említenek: a 2004-es alkotmány visszaállítását, nemzeti egységkormány felállítását, új elnökválasztást legkésőbb év végéig, valamint az amnesztiatörvényt.

Leállította a hitelezést Ukrajnában az orosz Szberbank

Nem ad hitelt csütörtök óta sem magán-, sem jogi személyeknek a Szberbank ukrajnai leányvállalata – közölte az orosz pénzintézet elnöke pénteken Moszkvában. German Gref elmondta, hogy az intézkedés ideiglenes jellegű és főként az "utcáról csak úgy betérő" ügyfeleket érinti. Úgy fogalmazott: a Szberbank ukrán ügyfeleinek úgysincs idejük a kölcsönök intézésével foglalkozni.

A legnagyobb orosz állami bank elnöke arról is tájékoztatott, hogy ukrajnai leányvállalatuk rendben működik, csak azok a bankfiókok vannak zárva, amelyek a tüntetések helyszíne, a kijevi főtér közelében találhatóak.

Szakértő: Janukovics túl későn lépett

Túl későn tett bejelentést Viktor Janukovics ukrán elnök az ellenzék feltételeinek elfogadásáról, kizárt, hogy ezzel megoldódna a válság – véli Póti László, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa. Az elemző kiemelte: bár az államfő engedett az ellenzék követeléseinek, és elfogadta az előrehozott elnökválasztásokat, az átmeneti kormány felállítását, valamint az ország berendezkedésének megváltoztatását, ez túl későn jött és túl kevés. Éppen három hónapja, november 21-én kezdődött a politikai válság, sok minden történt ezen időszak alatt.

Ha Janukovics novemberben teljesítette volna az akkori tiltakozók követelését, és leváltotta volna a kormányt, menesztette volna a belügyminisztert, aki az első támadást elrendelte a demonstrálók ellen, akkor ma demokrata lenne és legitim elnök – vélte. Úgy látja, azóta azonban az elnök olyan lépéseket tett, amelyek miatt "politikai halottnak" tekinthető, elképzelhető, hogy a hágai bíróság vonja felelősségre, vagy el kell menekülnie az országból.

Német külügyminiszter: nem minden problémát tudtak megoldani Ukrajnában

Óvatos optimizmussal értékelte Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter az ukrán elnök és az ellenzéki vezetők pénteki megállapodását az ukrán válság rendezéséről.

"Talán ez volt az utolsó esély arra, hogy megtaláljuk a kiutat az erőszakspirálból. Viszont nem sikerült minden problémát megoldani" – fogalmazott Steinmeier az egyezménnyel kapcsolatosan, amelynek aláírásánál Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszterrel együtt személyesen ott volt Kijevben.

A német diplomácia vezetője ennek ellenére úgy vélte, alapvetően bizakodóan kell a jövőbe tekinteni. Steinmeier elmondta: a megállapodás előirányozza azt is, hogy ideiglenesen életbe léptessék a 2004-ben elfogadott alkotmányt.

Fotók: szükségkórház lett a Szent Mihály-székesegyházból

Még a héten visszaállítják a 2004-es alkotmányt Ukrajnában

Az ukrán parlament megszavazta, hogy az ország visszatérjen a 2004-es alkotmányhoz, valamint csökkentik valamennyire az államfő jogkörét.

Az ukrán ICTV tévécsatorna szerint 48 órán belül állítják vissza Ukrajnában a 2004-es alkotmányt, 10 napon belül alakul nemzeti egységkormány, és alkotmányos reformmal legkésőbb szeptemberig újraszabályozzák az elnök, a kormány és a parlament jogköreit. Az új alkotmány elfogadása után, de legkésőbb év vége előtt előrehozott elnökválasztást tartanak.

Az ukrán parlament pénteken elfogadta azt is, hogy feltétel nélküli amnesztiát kapnak azok, akiket a kormányellenes tüntetésekkel kapcsolatban tartóztattak le.

Rompuy: az EU továbbra is kész támogatni Ukrajnát

Közleményben üdvözölte az ukrán válság megoldását célzó kijevi megállapodást az Európai Tanács elnöke péntek délután.

"Ez a megállapodás szükséges kompromisszum az elengedhetetlen politikai párbeszéd beindítása érdekében, az egyetlen mód az eddig is minden oldalon túl sok szenvedést és vérontást okozó válság békés és demokratikus rendezésére" – közölte Herman Van Rompuy, aki szerint mostantól minden felet felelősség terhel azért, hogy a szavakat tettekre váltsák.

Az EU továbbra is kész arra, hogy támogassa Ukrajnát – tette hozzá. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a Twitteren üdvözölte a megállapodást.

Fotók: arcok a szétvert kijevi utcákról

Reuters: Janukovics nem mosolygott

A Reuters hírügynökség szerint nem mosolygott a válság rendezéséről szóló megállapodás aláírásakor Viktor Janukovics ukrán elnök. A megállapodás részleteit hivatalos közleményben jelentik be délután – ígérte az elnök.

1
12 13 14 15 16
58
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!