szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Oroszország visszakézből válaszol minden szankcióra

Oroszország közlése szerint meg fog torolni minden olyan szankciót, amelyet az Egyesült Államok Moszkva ellen rendel el a krími megszállás miatt – közölte a Reuters. Alaxander Lukasevics külügyi szóvivő azt mondta, hogy kénytelenek lesznek válaszolni az amerikai intézkedésekre.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
19 20 21 22 23
53

Kitűzték az ukrán zászlót a szevasztopoli reptérre

A szevasztopoli Belbek nemzetközi repülőtér bejáratánál felhúzták az ukrán nemzeti zászlót. A Twitteren megjelent egy fotó, amelyen ukrán katonák épp a zászlórúdra erősítik a kék-sárga nemzeti zászlót. A repülőtéren tartózkodó, jelzés nélküli egyenruhát viselő katonák nem avatkoztak be a zászlófelvonásba.

Az ukrán média nem sokkal korábban arról számolt be, hogy a repülőtéren ötven ukrán katona jelent meg fegyvertelenül, és tárgyalásokat kezdett a légi kikötőt megszállva tartó, jelzés nélküli egyenruhásokkal. Azt követelték tőlük, hogy engedjék vissza őket korábbi álláshelyükre. Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál jelentése szerint a fegyveresek először a levegőbe lőttek, és azzal fenyegették az ukrán katonákkal együtt a helyszínre érkezett újságírókat, hogy lábon lövik őket.

Majd parancsnokuk – akiről csak annyi derült ki, hogy Roman a keresztneve – tárgyalásba kezdett az ukrán egységet vezető Jurij Mamcsur ezredessel. Állítólag arra jutottak, hogy a fegyveresek részben átengedik a szevasztopoli repülőtér ellenőrzését az ott szolgáló ukrán katonáknak.

Zeman: a szankciók Castrónál sem vezettek semmire

A szankciók bevezetése nem vezet semmire – jelentette ki kedden Milos Zeman cseh államfő a Nyugat azon terveivel kapcsolatban, hogy Moszkva ukrajnai beavatkozása miatt büntető intézkedéseket foganatosítson Oroszországgal szemben. "Amikor egyszer Miamiban jártam, azt mondtam a kubai emigránsoknak: gratulálok az önök szankciós politikájához. Annyira sikeres, hogy Fidel Castro már ötven éve diktátor. Castro példáján látni, hogy a szankciók semmilyen értelmes eredményhez nem vezetnek" – mondta Zeman újságíróknak Prágában.
 

Orosz katonák törtek be egy légvédelmi egység telephelyére

A Krím félsziget nyugati felén, Jevpatoriában orosz katonák törtek be egy légvédelmi telephelyre – írja a BBC az Interfaxra hivatkozva. Az egység szóvivője elmondta, hogy megpróbálták meggátolni az orosz betörést, de százötvenen áttörték a védelmet, és betörtek a telephelyre.

A 68-as kottából játszik most Putyin

A Le Monde lehozta Jacques Rupnik Kelet-Európával foglalkozó francia politológus elemzését. Ő nem a grúz háborúhoz, hanem Csehszlovákia 1968-as megszállásához hasonlítja az ukrajnai helyzetet. Akkor a Szovjetunió előbb 47-ben megtiltotta Csehszlovákiának, hogy részesüljön a Marshall-segélyből, majd 68-ban az orosz állampolgárok megvédésére hivatkozva vonult be hadseregével az országba.

Ukrán kormányfő: jöhet az EBESZ

Arsenij Jacenyuk ukrán kormányfő az EBESZ misszóvezetőjével, Tim Guldimannal folytatott tárgyalásán bejelentette: támogatja, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet részt vegyen a krími válság megoldásában – közölte az ukrán kormányfői kabinet sajtószolgálata. Az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára napközben jelentette be, hogy katonai megfigyelőket küld Ukrajna kérésére az EBESZ a krími térségbe.

Kerry elszigeteléssel fenyegeti Oroszországot, és beröhögött Putyinon

Sajtótájékoztatót kezdett John Kerry amerikai külügyminiszter Kijevben. Az újságíróknak elmondta, hogy mélyen megindító volt, amit a a Majdan téren, a tüntetések fő helyszínén látott. Azt mondta, a bátor ukránok az utcára vonultak a zsarnokság ellen a demokráciát követelve, ehelyett mesterlövészekkel találták szembe magukat, akik egymás után szedték le őket.

Ma ugyanennek az országnak egy másik pontján ez a szabadságharc egy újabb szakaszához érkezett – mondta. Az Egyesült Államok megerősíti elkötelezettségét Ukrajna területi integrációja mellett, és elítéli az orosz agressziót – mondta. Ukrajnában komoly változások történnek éppen, és Amerika az ukrán emberek mellett áll – tette hozzá.

Oroszországról Kerry azt mondta, hogy az nem vesz tudomást arról a realitástról, hogy az ukrán parlament – beleértve a bukott Janukovics pártjának embereit is – elsöprő többséggel szavazta meg az új kormányt. Kerry szerint semmilyen hiteles bizonyíték nem támasztja alá azt az orosz állítást, hogy az új ukrán vezetés illegitim módon került hatalomra.

Ha Oroszország az ukrajnai orosz kisebbséget kívánja segíteni, akkor az USA ebben támogatja, de Oroszországnak akkor is a legitim ukrán kormánnyal kell együtt dolgoznia ezen – mondta Kerry, aki kifejtette, hogy Obama elnök azon utasításával érkezett Kijevbe, hogy világossá tegye: az USA a válság eszkalálódását a nemzetközi intézményekkel karöltve szeretné megakadályozni, ám ha Oroszország nem ezt, az ukrán kormánnyal való együttműködést választja, akkor partnereinknek nincs más választása, mint hogy hozzánk csatlakozva tovább növeljüök azoknak a lépéseket, amelyekkel Oroszországot politikai, diplomáciai és gazdasági téren elszigeteljük.

A BBC tudósítása szerint Kerry hitetlenkedve nevetett, amikor egy újságíró annak a Putyin-nyilatkozatnak a kommentálására kérte, amely szerint az orosz elnök tagadta, hogy orosz csapatok szállták volna meg a Krímet.

Új ügyész a Krímen

A krími hatóságok kijelölték az Autonóm Köztársaság új legfőbb ügyészét, Alexander Stehbartot.

NATO-főtitkár: Oroszország továbbra is sérti Ukrajna területi szuverenitását

Oroszország az ismételt felszólítások ellenére továbbra is sérti Ukrajna területi integritását és szuverenitását, ami komoly hatással lehet az euroatlanti térség biztonságára és stabilitására – közölte kedden Anders Fogh Rasmussen a NATO-szövetségesek rendkívüli tanácskozását követően.

A tanácskozást Lengyelország kezdeményezte a NATO-t létrehozó washingtoni szerződés negyedik cikkére hivatkozva. E cikk azt teszi lehetővé, hogy bármelyik szövetséges politikai konzultációt kezdeményezzen a tanácsban, ha területi egységét, politikai függetlenségét vagy biztonságát fenyegetve érzi. "A szövetségesek az erős szolidaritás szellemében összetartanak ebben a súlyos válságban" – jelentette ki Rasmussen.

Kerry sajtótájékoztatót tart Ukrajnáról

Ezekben a percekben kezdődött el az amerikai külügyminiszter sajtókonferenciája Kijevben.

1
19 20 21 22 23
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!