szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Putyin újra elővette a gáztartozás-kártyát

Gazdasági értelemben tökéletesen érthető, ha a Gazprom meg akarja szüntetni az Ukrajnának adott gázár-kedvezményt, ha az ukrán partner nem tudja kifizetni az eddigi tartozást és számlát – mondta Putyin, aki szerint eddig 1,5 milliárd dolláros az ukrán gáztartozás, amely könnyen 2 milliárdra nőhet a következő időszakban.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
23 24 25 26 27
53

Janukovicsnak meg is mondta, nincs politikai jövője

Janukovicsnak nincs politikai jövője, és ezt meg is mondtam neki – közölte Putyin. Megismételte, az orosz-ukrán viszonyok csak az elnökválasztás után normalizálódhatnak.

Válogatott újságírók kérdezhetnek Putyintól

Putyin a Moszkva környéki rezidenciáján tartja a tájékoztatót a szűk, úgynevezett elnöki sajtókör számára.

Újra ukrán kézen a belbeki repülőtér egy része

Ukrán katonák részben visszafoglalták kedden a krími Szevasztopol melletti Belbek katonai repülőtér felszállópályáját, a reptér orosz őrségének figyelmeztető lövései ellenére – közölte egy ukrán internetes oldal kedden.

Nem akarunk háborúzni Ukrajnával – Putyin egyre türelmetlenebb

Nem akarunk háborút kezdeni Ukrajnával, az ukrán embereket akarjuk megvédeni – mondta egyre türelmetlenebbül az újságírói kérdésekre Putyint. Arról is beszélt, figyelmeztette Janukovicsot, ne engedje, hogy Kijevben elhatalmasodjon a káosz, de az elnök nem hallgatott rá. Vannak olyan vélemények, amelyek szerint a kijevi mesterlövészek egy ellenzéki párt provokatőrei voltak.

Humanitárius küldetés a krímiek megvédése

Az orosz lépések törvényesek voltak, mert Ukrajna legitim elnökének kérésére történtek – fogalmazott Putyin, aki megismételte, hogy Moszkva érdekében áll a krími emberek megvédése. Szerinte ez egy humanitárius küldetés, nem akarnak senkit sem szolgasorba dönteni.

Visszafelé sülhetnek el a nyugati szankciók

Ha nem akarnak jönni, az az ő dolguk – mondta Putyin azokkal a nyugati országokkal kapcsolatban, amelyek lemondhatják részvételüket a szocsi G8-csúcson. A nyugat által kilátásba helyezett szankciók pedig visszafelé sülhetnek el – tette hozzá.

Putyin szerint nem az ukrán események miatt instabil a piac

Az orosz piacok már az ukrán események előtt is "idegesek" voltak az amerikai Fed politikája miatt, a közelmúltbeli piaci instabilitás nem függ össze közvetlenül Ukrajnával – közölte Putyin. 

Csak a kijevi parlament hívhat be külföldi csapatokat

Nyilatkozatot fogadott el kedden az ukrán parlament, amelyben emlékeztette Oroszországot, hogy katonai csapatokat csakis a törvényhozás hívhat be az országba. "Ez az ukrán jogszabályok és az alkotmány szerint a parlament kizárólagos kompetenciája" – emelte ki Olekszandr Turcsinov házelnök.

Turcsinov a nyilatkozattal összefüggésben emlékeztetett arra, hogy az ukrán főügyészség Janukovics kiadatását készül kérelmezni Oroszországtól. Turcsinov szerint a volt elnök kiadása, s ellene egy átlátható bírósági eljárás lefolytatása, hozzájárulna a két ország kapcsolatainak normalizálásához.

Szélsőségesek ellen léptek fel

A nacionalisták, szélsőségesek ellen léptek fel, az emberek aggódtak - mondta Putyin, aki hozzátette, fenntartják a jogot, hogy minden eszközzel megvédjék az oroszokat Ukrajnában.

1
23 24 25 26 27
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!