szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rekordrészvétellel zajlott a Föld órája elnevezésű globális környezetvédelmi esemény, amelynek keretében szombaton este (helyi idő szerint) fél 9-kor szerte a világon lekapcsolták az emblematikus épületek világítását, hogy felhívják a figyelmet az energiatakarékosság fontosságára és a klímaváltozás elleni küzdelemre. Magyarországon egy óriási villanykörtét is kiraktak egy tízemeletes épület ablakaiban.

Rekordrészvétellel zajlott az idei Föld órája. „Ez volt minden idők legnagyobb Föld órája-rendezvénye. A lekapcsolási esemény globális mozgalommá nőtte ki magát, amely világszerte tudatosította a klímavédelem fontosságát, és immár szerte a világban konkrét projekteket finanszírozhat” – közölte vasárnap a szervező WWF-Earth Hour szóvivője, Franko Petri.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) kezdeményezéséhez az idén 162 ország több mint 7000 városa csatlakozott. Olyan világhírű építmények borultak sötétségbe 60 percre, mint a dubaji Burdzs Kalifa felhőkarcoló, a tokiói Tokyo Tower, a moszkvai Kreml, a párizsi Eiffel-torony, a vatikánvárosi Szent Péter-bazilika, a New York-i Empire State Building és a San Franciscó-i Golden Gate híd, de elsötétült a Las Vegas Strip is.

Ausztráliában, ahonnan a kezdeményezés 2007-ben elindult, idén a klímaváltozásra különösen érzékeny Nagy-korallzátony került a kampány középpontjába. Canberrában a parlament épülete előtt 4000 gyertyával írták ki a „Lights out for the Reef” (Kapcsoljuk le a fényeket a zátonyért) szöveget.

A kampány nagykövete idén a Pókember volt. A WWF indoklása szerint azért egy szuperhőst választottak a kezdeményezés arcának, mert remélik, a népszerű képregényfigura arra ösztönzi az embereket, hogy csatlakozzanak az akcióhoz.

Ennek megfelelően a globális esemény idei központjában, Szingapúrban A csodálatos Pókember 2. című film főszereplői, Andrew Garfield, Emma Stone és Jamie Foxx vezetésével kapcsolták le a fényeket. A központi eseménynek helyet adó Marina Bay több mint 60 ikonikus épületének díszkivilágítását kapcsolták ki egy órára.

Jokohamában, ahol a héten több mint száz ország kormányának képviselői és tudósok gyűltek össze, hogy megszerkesszék és jóváhagyják az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) jelentését, mintegy 40 jelentős épületben hunytak ki a fények. A Föld órájának kezdetét megelőző visszaszámlálást húsz Pókember-jelmezbe öltözött gyerek vezette.

A Nemzetközi Űrállomásról Mihail Tyurin orosz űrhajós buzdított részvételre a környezetvédelmi akcióban.

Noha a Föld órája eredetileg szimbolikus aktusként indult, idén már konkrét projektek finanszírozása is lehetővé vált a közösségi finanszírozás révén. Nepálban például a WWF biogáz-létesítményekkel akarja megoldani a lakosság energiaellátását, Indiában környezetvédők 15 ezer gyermek részvételével indítottak ökológiai nevelést, a Galápagos-szigeteken pedig egy Föld órája-kezdeményezés segítségével akarják eltüntetni a műanyag zacskókat, bevásárlószatyrokat az ottani egyedülálló élővilág védelmében.

Magyarországon idén először az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) is csatlakozott a kezdeményezéshez. A szervezet székházának épületén szombaton 10 emelet magas égő villanykörte formát „rajzoltak” a világító ablakokból. A lámpákat egyszerre, pontban a Föld órája kezdetekor kapcsolták le.

OHÜ / Kiss Balázs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!