szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Több kelet-ukrajnai városban is összecsaptak az oroszbarát szeparatisták és a belügyi erők: Mariupolban az összecsapásoknak három halálos áldozata is van. Csütörtökön Genfben ülnek össze az érintett külügyminiszterek, hogy tárgyaljanak az ukrán válságról. Az ideiglenes elnök közölte, hadbíróság elé állítják azt az egységet, amely nem vette fel a harcot az oroszbarát fegyveresekkel, és megadta magát.

Három ember meghalt és tucatnyian megsebesültek szerda este a kelet-ukrajnai Mariupol város belügyi laktanyájánál, amelyet álarcos oroszbarát aktivisták támadtak meg. Este nyolc körül mintegy ötszáz álarcos oroszbarát aktivista vette körbe a laktanyát, Molotov-koktélokat kezdtek el bedobálni a kaszárnya területére, amire válaszul bentről lövések dördültek és tűzpárbaj alakult ki. Találat ért egy mentőautót és két közelben lévő lakást is. A tűzpárbajban három oroszbarát aktivista meghalt, további 13 pedig megsebesült. Az ukrán belügyminiszter beszámolója szerint 63 embert őrizetbe vettek, a legtöbb támadót lefegyverezték.

Fegyveres oroszbarát szeparatisták a múlt hét vége óta legalább tíz kelet-ukrajnai városban foglaltak el rendőrségi és más középületeket. E támadásokat a kijevi kormány szerint orosz ügynökök szervezik, a kijevi külügyminisztérium "terrorcselekményeknek" nevezte az oroszbarát fegyveresek tevékenységét.

MTI / EPA / Roman Pilipej

Oroszország ezzel szemben azt állítja, hogy a térség orosz ajkú lakosságának az új kijevi vezetés elleni spontán tüntetéseiről van szó.

Csütörtökön Moszkva-barát aktivisták és helyi lakosok blokád alá vonták Donyeck megyében a "terrorellenes hadműveletre" kivezényelt ukrán kormányerőket és 15 páncélozott harci járművet, ezután elrendelték az egységek visszavonását. Az ukrán védelmi minisztérium csütörtökön Kijevben azt közölte, hogy az egységet teljes egészében Dnyipropetrovszkba, saját bázisára vonták vissza.

Hadbíróság elé állítják a magukat megadó ukránokat

Szerdán Kramarorszkban páncélozott járműveket és egy tankot is megszereztek az oroszbarát szeparatisták az ukrán hadseregtől, amelyekkel egy másik forrongó városba, Szlovjanszkba mentek. Az ukrán erők azonban állítólag visszavették a kramatorszki katonai repteret.

Olekszandr Turcsinov ideiglenes elnök, házelnök, a parlament csütörtöki plenáris ülésén közölte, feloszlatják azt az egységet, a felelős katonákat pedig hadbíróság elé állítják, akik letették a fegyvert szerdán a kelet-ukrajnai Kramatorszk városánál a szeparatisták előtt. Turcsinov szerint "a 25. dnyipropetrovszki légideszant dandárt - amelynek katonái gyáván viselkedtek, és hagyták, hogy a szeparatisták lefegyverezzék őket - feloszlatják, és a felelőseket bíróság elé állítják".

Az ukrán védelmi minisztérium csütörtökön közleményt adott ki a történtekről, kiemelve: az ukrán fegyveres erők 15 páncélozott deszant harcjárműve (BMD) a teljes legénységgel együtt azért adta fel a továbbhaladást és fordult vissza, hogy megkíméljék a civileket. A tárca megerősítette, hogy a menetoszlopot szerdán Moszkva-barát érzelmű civil helybeliek tartóztatták fel a Donyeck megye északi részén lévő Kramatorszk városa előtt. Az aktivistákkal, akik között - a minisztérium állítása szerint - voltak egyenruhás símaszkos fegyveresek is, Olekszandr Svec ezredes, az ukrán hadsereg gyorsreagálású deszant erőinek parancsnoka folytatott tárgyalásokat. "Ennek eredményeképpen az ukrán hadoszlopnak utat nyitottak a tüntetők, és a katonák harcjárműveiken - működésképtelenné tett -  fegyverzetükkel együtt visszafordultak a Dnyipropetrovszk megyében lévő laktanyájuk irányába" - tudatta a tárca. 

A közlemény szerint a parancsnok szavatolta, hogy a civilekre, akiket a minisztérium szerint a fegyveres szélsőségesek élő pajzsként használnak, nem nyitnak tüzet, ezért a katonák a fegyverek závárzatát átadták az útjukat elálló tüntetőknek. A védelmi tárca közölte, hogy az ukrán katonák és a helyi civil lakosok között nem történt összetűzés. 

A helyi média munkatársai által a helyszínen készített videofelvételek tanúsága szerint a civilek barátságosan fogadták az ukrán katonákat, akik szintén megértéssel viszonyultak a helyi lakosokhoz. Utóbbiak a blokád alá vont katonáknak vizet és élelmiszereket vittek. Elmondták, hogy azért állták el a harcjárművek útját, mert félnek, és nem akarnak háborút.   

Összeültek a külügyminiszterek

Barack Obama amerikai elnök szerdán egy interjúban azt mondta, "nincs szükség háborúra", Oroszországnak pedig további szankciókkal kell számolnia, ha fokozza a kelet-ukrajnai szakadároknak nyújtott támogatását.

Csütörtökön reggel Genfben válságtalálkozó kezdődött az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktus rendezésének céljával Andrij Descsica ukrán, Szergej Lavrov orosz, John Kerry amerikai külügyminiszter, valamint Catherin Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője részvételével.

Diplomáciai források szerint – az álláspontok közötti jelentős eltérések miatt – nem várható áttörő eredmény a tárgyalásokon. Nevük elhallgatása mellett, nyugati hírügynökségeknek nyilatkozó diplomaták úgy vélekedtek: fontos előrelépésnek számítana az is, ha a feleknek sikerülne további tárgyalások alapjait lefektetniük Genfben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!