Nyomára bukkanatak az elrabolt EBESZ-megfigyelőknek Ukrajnában

Gyanús szerkezet volt a négy EBESZ-megfigyelőknél, ezért is fogták el őket szakadár fegyveresek. Az észt, svájci, török és dán megfigyelőket jelenleg Makijivka településen tartják fogva, de elengedni készülnek őket.

  • MTI MTI
Nyomára bukkanatak az elrabolt EBESZ-megfigyelőknek Ukrajnában

A szakadárok tartják fogva az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) két napja eltűnt négyfős csoportját - közölte csütörtökön Vjacseszlav Ponomarjov, a kelet-ukrajnai Szlovjanszk "népi polgármestere".

Ponomarjov szerint az EBESZ-megfigyelőket a helyi "önvédelmi erők" fegyveresei fogták el, és jelenleg Makijivka településen vannak - jelentette a Ria Novosztyi orosz hírügynökség. 

Donyeck, 2014. május 25-én
AFP / Alexander Khudoteply

"Figyelmeztettük az EBESZ-missziót, hogy nem tanácsos a jelenlétük Donyeck térségében. Nem hallgattak ránk, ezért úgy döntöttünk, hogy elfogjuk őket. Jelenleg ellenőrzik, és azután elengedik őket" - közölte Ponomarjov, aki szerint valamilyen berendezést találtak náluk, ami felkeltette a szakadárok gyanúját.

A polgármester úgy fogalmazott, hogy "minden rendben van" a megfigyelőkkel.

Kedd óta nem tudtak róluk

Az észt, svájci, török dán megfigyelőből álló csoportot kedden tartóztatták fel Donyeck közelében egy ellenőrző pontnál, és azóta nem volt róluk hír. Másnap egy tizenegy fős csoportot fogtak el ugyanebben a térségben, de néhány órára rá elengedték.

Április végén is történt már hasonló incidens, a Moszkva-barát fegyveresek által letartóztatott megfigyelőket csak nyolc nappal később engedték szabadon. Wolfgang Ischinger, az EBESZ különmegbízottja szerdán közölte, hogy a szervezet azt fontolgatja, az incidensek miatt befejezi megfigyelői tevékenységét Ukrajnában. Az EBESZ-missziókkal történt incidensekkel foglalkozott szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsa is.

Az 57 tagországból álló EBESZ, melynek célja a demokrácia terjesztése és a konfliktusok megelőzése az európai kontinensen, márciusban egyhangúlag döntött arról, hogy 282 tagból álló ellenőrző missziót, köztük 198 civil megfigyelőt küld Ukrajnába. Céljuk, hogy segítsék a kelet-európai ország válságos helyzetének megoldását.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?