szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Putyin és Porosenko még kezet is fogott egymással, majd "normális és komoly beszélgetés folyt a két vezető között" pénteken.

Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko megválasztott ukrán elnök pénteken találkozott egymással a normandiai partraszállás hetvenedik évfordulóján rendezett ünnepség díszebédje előtt, amelyre mindketten hivatalosak voltak - közölték a francia elnökséghez közeli források.

Putyin és Porosenko "kezet fogott egymással és teljesen normálisan beszélgettek. Normális és komoly beszélgetés folyt a két vezető között" - hangsúlyozta a francia hírügynökségnek az elnöki forrás, amely szerint az ukrajnai tűzszünet feltételei "néhány nap múlva" megvitatásra kerülhetnek.

A negyedórás megbeszélésen jelen volt Francois Hollande francia államfő és Angela Merkel német kancellár, a normandiai Bénouville város kastélyában. Ebben a városban található a Pegazus-hídként ismertté vált átkelőhely, amelyen 1944. június 6-án megérkeztek a brit kommandósok. 

Merkel, Porosenko, Putyin
AFP / Saul Loeb

Porosenko és Putyin között a forrás szerint "párbeszéd kezdődhetett a lehetséges intézkedésekről a feszültség enyhítésére", valamint az ukrajnai "tűzszünet feltételeit is meg fogják vitatni a következő napokban". 

A francia elnökség szerint a május 25-én megválasztott és szombaton beiktatásra kerülő ukrán elnök és Putyin közötti első találkozó "törékeny előrelépés" a válság politikai megoldásának eléréséhez. Diplomáciai források szerint a találkozót egy hétig készítette elő a francia elnöki hivatal. 

Alig egy órával korábban Angela Merkel német kancellár arra kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy vállalja a felelősség ráeső "nagy" részét az ukrán válság rendezésében - derül ki a közleményéből, amelyet a két vezető deauville-i találkozója után tett közzé a német fél. "A kancellár kifejezte a meggyőződését, hogy a nemzetközileg elismert (ukrán) elnökválasztás után eljött az idő a helyzet stabilizálására, különösen Ukrajna keleti részén. Oroszországnak ezen a téren vállalnia kell a nagy felelősségét" - olvasható a közleményben.

Merkel és Putyin csaknem egyórás megbeszélést folytatott a normandiai partraszállás hetvenedik évfordulóján rendezett nemzetközi megemlékezés előtt, az onnan hetven kilométerre található Deauville egyik szállodájában. Egyikük sem nyilatkozott hűvös hangulatú találkozó után, amelynek az ukrán válság volt a fő témája. "Putyin és Merkel kizárólag az ukrán ügyre koncentrált, az ukrán megoldást keresve" - idézte Dmitrij Peskov Kreml-szóvivőt az Interfax orosz hírügynökség. "A beszélgetés kizárólag a megoldások és a kompromisszumok kereséséről szólt, nem pedig a nézeteltérésekről" - tette hozzá. A találkozót nagyon szigorú biztonsági intézkedések között rendezték meg. A hotelbe csak az előre akkreditált orosz és német újságírókat engedték be, akik láthatták, hogy a két vezető nagyon hűvös és távolságtartó hangulatban fogott kezet egymással. 

Az orosz elnök az ukrán válság kirobbanása óta a normandiai évforduló alkalmából találkozott először nyugati vezetőkkel. Csütörtök este David Cameron brit miniszterelnökkel egyeztetett a párizsi repülőtéren, aki ismételten felszólította, hogy "hivatalosan ismerje el" Petro Porosenko megválasztott ukrán elnököt és "dolgozzon vele együtt". Azt követően pedig Francois Hollande francia elnökkel vacsorázott Putyin a francia elnöki hivatalban, ahol az ukrajnai tűzszünet szükségességéről is tárgyalt a két vezető. 

"Felhívtuk Putyin elnök figyelmét, hogy tulajdonképpen háború van Ukrajnában. Hogyan lehetne elérni tűzszünetet, ami most a legfontosabb?" - mondta pénteken Laurent Fabius külügyminiszter. Elárulta, hogy oroszbarát ukrajnai lakosokkal kapcsolatban Putyin elismerte, "van némi befolyása rájuk, de az nem teljes". Példaként említette a népszavazást, amelyet kérése ellenére megtartottak". A Donyeck és Luhanszk megyékben május 11-én megtartott referendumon a lakosság túlnyomó többsége az Ukrajnától való elszakadásra szavazott.

Európai kollégáival ellentétben Barack Obama amerikai elnök előzetesen elzárkózott attól, hogy Putyinnal kezet fogjon, illetve kétoldalú megbeszélést folytasson Franciaországban.  Később azonban Obama és Putyin mégis váltott néhány szót egymással  egy rövid, nem hivatalos találkozón.

A normandiai partraszállás évfordulóján Nagyítás-fotógalériánkkal idézzük fel a történelmet:

Kattintson a képre Nagyítás-fotógalériánkért!
U.S. Army / Joseph Gary Sheahan
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!