szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Junckerrel kútba esett a találkozó, így Orbán Viktor Pozsonyba repült, hogy az EU soros elnökével ismertesse a kvótanépszavazás eredményeit. Fico biztosította róla, hogy legitimnek tartják a magyarországi népszavazást. Orbán arra kérte, támogassa, hogy a kötelező kvóta végképp lekerüljön a napirendről az unióban.

Miután Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével nem jött össze a pénteki találkozó, a magyar miniszterelnök inkább Pozsonyba repült, hogy ott a kvótanépszavazás eredményéről egyeztessen Robert Ficóval, a soros uniós elnökségét töltő Szlovákia kormányfőjével.

A Nol beszámolója szerint közös sajtótájékoztatójukon szokás szerint kérdezni nem lehetett.

Fico azt mondta, szlovák miniszterelnökként és uniós elnökként is elfogadják a népszavazás eredményét, azt legitim és demokratikus eszköznek tartják.

MTI / EPA / Jakub Gavlak

"Szlovák miniszterelnökként és soros uniós elnökként is mondom, hogy teljes mértékben elfogadjuk a magyarországi kvótareferendum eredményét, s a népszavazást legitim és demokratikus eszköznek tartjuk" – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken Pozsonyban, miután tárgyalt Orbán Viktor kormányfővel. Szlovákia továbbra is a schengeni határok által hatékony védelmét, illetve a migráció okainak megszüntetését tartja a fő eszköznek a probléma kezelésére – tette hozzá.

Fico újra elmondta, amit már korábban is: egyre bizonyosabb, hogy a kötelező betelepítésről szóló kvóták "politikailag halottak". Meggyőződése, hogy már a tagállamok belügyminisztereinek találkozóján megkezdődik annak a megoldásnak a kidolgozása, amely alternatíva lesz az EB által felvázolt elképzelésekre. A szlovák uniós elnökség hátralévő időszakában mindent megtesznek azért, hogy ez a kompromisszumos megoldás az asztalra kerülhessen.

Orbán: Mi is igyekszünk

Pozsonyban természetesen Orbán is beszélt. Azt mondta, a kötelező betelepítési kvótákat egyszer és mindenkorra le kell venni az Európai Unió napirendjéről.

Azért ment Pozsonyba, hogy megnyugtassa Ficót: a kvótanépszavazás nyomán készülő magyar alkotmánymódosítás "az európai jogrendszer keretén belül marad".

A miniszterelnök Pozsonyba is az érvénytelenül maradt népszavazás kormányzati értelmezését vitte: 1990, a magyar demokrácia kezdete óta "egyetlen népszavazáson sem volt ennyi egy irányba mutató akarat". Függetlenül attól, hogy a magyar alkotmányos rendszer a népszavazás érvényességéhez nagyon szigorú feltételeket rendel, azt a tényt, hogy 3,3 millió ember egy irányba fejezte ki az akaratát, nem lehet figyelmen kívül hagyni szerinte.

MTI / EPA / Jakub Gavlak


Orbán Viktor arról is beszélt, hogy még év elején az európai miniszterelnökök arról döntöttek, hogy 2016 novemberének közepére vissza kell térni a schengeni rendszerhez, a külső határokat meg kell védeni és a Schengen területen belül ideiglenesen emelt határokat el kell tüntetni. Most arra kérte Robert Ficót, hogy szerezzen érvényt ennek a korábbi döntésnek.

Orbán szerint Szlovákia egy sikertörténet, és "mi is igyekszünk", de ezek a sikerek nem maguktól lettek. A kötelező betelepítési kvótarendszer azonban tönkreteheti ezeket az eredményeket. "Európa nem egy átjáróház", Magyarország sem az, és nyilvánvalóan Szlovákia sem akar az lenni – mondta.

Az emberek biztonságát, a tavaly Magyarországon átvonuló menekülteket és az európai terrorcselekményeket emlegetve végül azt kérte a szlovák kormányfőtől, hogy támogassa a kötelező betelepítési kvóták levételét az EU napirendjéről.

A magyar felfogás szerint az EU nem Brüsszelben van, hanem Pozsonyban, Varsóban, Budapesten, Bukarestben, Berlinben vagy Párizsban – mondta még.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!