szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erkölcstelennek tartja a terroristákkal való együttműködést bármilyen politikai cél érdekében, de nem zavarja, hogy a Hezbollah az egyik legnagyobb harcoló erő az országában, mert nem hívatlanul jöttek. Erdogant egy beteg embernek tartja és harcolni fog a török erők ellen, ha invázió veszélyét látja. Aszad az RT nevű angol nyelvű, orosz tulajdonú csatornának adott interjút.

- "Elnök úr, köszönjük, hogy úgy döntött, szóba áll velünk"

- "Önöket mindig szívesen látjuk Damaszkuszban"

Kezdődik bivalyerős felütéssel és áthallással a szír államelnök interjúja, amit az orosz állami tévé, az RT riportere, Maria Finoshina készített Bassár el-Aszaddal. A Szíriát 16 éve vaskézzel irányító diktátor a véres aleppóira harcokra utalva azt mondja, Kelet-Aleppót már három éve terroristák tartják a markukban, akik civilpajzsként használják a túszul ejtett lakosságot. Szerinte az evakuálást a felkelők hiúsították meg minden alkalommal.

Mikor a riporter arról kérdezi az elnököt, hogy nem csak kifogásként használják-e a dzsihadistákat, hogy így hiteltelenítsenek minden ellenzéki erőt, Aszad arról beszél, hogy terroristákkal nem kezd az ember, mert aki ezt teszi, olyan, mintha skorpiót tenne a zsebébe, ami előbb-utóbb meg fogja csípni. "A terrorizmus, dzsihadisták, vagy szélsőségek használata bármilyen politikai elérése érdekében erkölcstelen" - mondta annak a rezsimnek a vezetője, aki a Hezbollah nevű siíta terrorszervezetnek a legnagyobb fegyverellátási csatornáját biztosítja évtizedek óta Irán felől.

Arra, hogy talán az Aleppóban élő civilek nem igazán bíznak a szíriai kormányerőkben és talán csak demokráciában, szabadságban és méltóságban szeretnének élni, Aszad válasza az, hogy eddig többen menekültek a felkelők (akiket Aszad konzekvensen csak terroristáknak nevez) által ellenőrzött részekről a rezsim területeire, mint fordítva, sőt, még a terroristák is itt hagyják a családjaikat és ez mindent megmagyaráz.

Arra a kérdésre, hogy nyerésre áll-e a rezsim, Aszad kihasználja az alkalmat és üzen a régiós hatalmaknak: "Amellett, hogy a hadsereg folyamatosan foglalja vissza a területeket a terroristáktól, azok továbbra is élvezik Törökország, Katar, Szaúd-Arábia, és a nyugati hatalmak, köztük az Egyesült Államok támogatását, de ennek ellenére győzni fogunk". Hozzáteszi, hogy ha mégsem a rezsim, hanem a terroristák győznek, akkor Szíria megszűnik létezni. Tegnap arról írtunk, hogy ez akkor sem lehetetlen, ha történetesen Aszad győztesen kerülne ki a háborúból.

Megkezdődött a tisztogatás Aleppóban - megoldás lehet Szíria felosztása?

A felkelők Bassár el-Aszadot akarják megdönteni, pedig az elnök lassan nem több egy orosz bábnál, akit már saját szövetségesei sem vesznek komolyan. Iszlám felekezeti tisztogatás és újabb elkeseredett harcok Szíria más területein. Ennél jobbat nem nagyon várhatunk 2017-ben sem. Legfeljebb Szíria felosztását, de erről már megoszlanak a vélemények.

Hogy miért nem ugyanerről van szó, mikor Oroszország, Irán, vagy a Hezbollah támogatja Szíriát, Aszad válasza, hogy erre azért van szükség, mert Szíria ellen több mint 10 ország állampolgárai viselnek hadat és egyedül nem lenne képes felvenni velük a küzdelmet, ehhez kellenek az ország barátai, szövetségesei is.

Az elnök beszélt arról is, hogy a szabadságot és a demokráciát is értéknek tartja és Szíria ugyan nem demokrácia, de elindult egy reformfolyamat, aminek a polgárháború vetett véget. Szerinte Oroszországnak nem lesz beleszólása Szíria jövőjébe, ebben a szír vezetés kezét egyetlen külföldi állam sem kötheti meg, vagy befolyásolhatja. Erdogan elnököt egy megalomán beteg embernek tartja, aki az ottomán korban él és elvesztette minden kapcsolatát a jelenkori valósággal. Török csapatok már most jelen vannak Szíriában, amennyiben Erdogán katonái és nem a török hadsereg (hangsúlyozza Aszad) megszállja az országot, fel fognak lépni ellenük, akkor is, ha NATO-tagállamok, mondta a szír elnök.

Az utolsó kérdésre, érez-e felelősséget a történtekért, Aszad azt állítja igen, aztán arról kezd beszélni, hogy a döntései a párbeszéd kezdeményezését tartották szem előtt, ám mikor arra volt szükség, azonnal a terrorizmus elleni harc lett a prioritás. Hozzáteszi azt is egyes szám harmadik személyben beszélve saját magáról, hogy az elnök soha nem adott parancsot civilek meggyilkolására és pusztításra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!