szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ilyen esetekben eddig alkalmazott antibiotikum-terápia nem segített a betegen, végül egy másik hatóanyaggal sikerült legyűrni a fertőzést. Az eset egyben figyelmeztetés is, egyre kevésbé hatékonyak az eddig alkalmazott gyógyszerek az újabb kórokozók ellen.

Orvosai szerint "nagy szerencséje volt" a brit férfinak, akinek sikerült meggyógyulnia abból a fertőzésből, amit a gonorrhea szuperellenálló baktériuma okozott – számolt be a BBC hírportálja.

Az eset "vészcsengőt jelent mindenki számára" – vélték a beteg orvosai, akik szerint a legtöbb antibiotikumnak ellenálló baktérium a jövőben gyakrabban okozhat betegséget.

A meg nem nevezett férfi a szuperrezisztens kórokozót Délkelet-Ázsiában kaphatta el, ahol idén év elején járt, és lefeküdt egy helyi nővel, noha állandó partnere van Nagy-Britanniában.

Ez volt az első olyan eset, hogy a nemi úton terjedő gonorrhea nem reagált a szokásos első körben adott antibiotikumokra. Azóta két újabb fertőzöttet jelentettek Ausztráliából.

A most meggyógyult férfi betegsége a múlt hónapban derült ki. A gonorrhea kezelésére szolgáló leggyakoribb gyógyszerkoktél – az azitromicin és a ceftriaxon kombinációja – nem segített a férfin a brit egészségügyi szolgálat jelentése szerint. A fertőzés részletes analízise alapján egy végső antibiotikumban – az ertapenemben – bíztak, ezzel kezelték ki végül a beteget.

Az egészségügyi szolgálat vizsgálatot indított a lehetséges további brit fertőzöttek megtalálására, de megállapították, hogy a kór nem terjedt tovább, a férfi állandó partnere sem kapta el. A két új ausztrál fertőzött közül az egyik szintén kapcsolatba lépett egy délkelet-ázsiai nővel, a másik azonban nem számolt be ilyesmiről.

A gonorrheát (kankó, tripper) a Neisseria gonorrhoeae baktérium idézi elő, védekezés nélküli szexuális aktussal terjed. A WHO tavaly júliusban figyelmeztetett az új, minden kezelésnek ellenálló kórokozók megjelenésére. "A gonorrhea kórokozója igen intelligens. Akárhányszor új típusú antibiotikumot fejlesztünk ki ellene, ellenállást alakít ki vele szemben is" – mondta akkor Teodora Wi, a genfi központú ENSZ-szervezet specialistája.

A WHO becslései szerint évente 78 millió ember kapja el a betegséget, mely a nemi szerveket, a végbelet és a torkot fertőzheti meg. A kórnak sok esetben nincs tünete, de a medence szerveinek gyulladását, méhen kívüli terhességet, meddőséget okozhat, valamint növeli a HIV-fertőzés kockázatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!