szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elhalasztották Vlagyimir Putyin őszre tervezett washingtoni látogatását, John Bolton, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója közölte, az újabb Trump–Putyin-csúcsot csak akkor tartják meg, amikor véget ért a 2016-os amerikai elnökválasztásba való orosz beavatkozást vizsgáló Mueller-nyomozás.

„Az elnök úgy véli, a következő kétoldalú találkozót akkor kell megtartani, amikor már véget ért az Oroszország elleni boszorkányüldözési hadjárat, s megállapodás született arról, hogy a csúcsot jövőre rendezik meg” – idézte Boltont a The Guardian című brit napilap.

A halasztásban mindenképpen szerepet játszott az is, hogy az amerikai politikai elit, a külügyminisztérium, illetve a törvényhozás jóval kevésbé Putyin-párti, mint az elnök, aki a július 16-ai helsinki csúcson igencsak baráti hangot ütött meg az orosz államfővel. Trumpot sokan bírálták is teljesítménye miatt, különösen azt rótták fel neki, hogy a választásokba való beavatkozás kérdésében jobban hitt Putyinnak, mint saját országa titkosszolgálatainak.

Több jele van annak, hogy a háttérben az Oroszországgal ellenséges csoportok már elértek eredményeket: Washington például hivatalosan is elutasította Putyin azon javaslatát, amely szerint népszavazással kellene meghatározni, mi legyen a státusa az orosz-párti szakadárok kezén lévő kelet-ukrajnai területeknek. Míg korábban Trump azt kérdezgette, miért ne ismerje el az USA, hogy Oroszország 2014-ben annektálta az Ukrajnához tartozó Krímet, hiszen a félszigeten úgyis mindenki oroszul beszél, most Mike Pompeo külügyminiszter bejelentette: az USA sohasem fogja elismerni a Krím elfoglalását, és követeli Ukrajna területi egységének a helyreállítását. Pompeo azt is elmondta, személyesen figyelmeztette Oroszország képviselőit, hogy ne próbáljanak meg beleavatkozni a jövőbeli amerikai választásokba. „Megvédjük az USA alapvető érdekeit Szíriában és Ukrajnában” – magyarázta, majd hozzátette: a törvényhozás tovább dolgozik az Oroszország elleni újabb szankciók meghozatalán.

 

BBC


Moszkvában is megerősítették, hogy nincs sok esélye a szeptemberi csúcsnak, Jurij Usakov Putyin külpolitikai tanácsadója újságíróknak elmondta, nem kezdődött meg a csúcs előkészítése, és nem kizárt, hogy a két vezető a találkozás más módját fontolgatja. Elképzelhető, hogy Trump és Putyin november végén, az argentínai G20-as csúcson beszélget majd egymással.

Az amerikai törvényhozás képviselői közben hangsúlyozzák, még ha el is látogat Putyin Washingtonba, nem szeretnék, ha az orosz elnök beszédet mondana a két ház előtt. „Ez a lehetőség a szövetségeseink számára adott” – mondta Paul Ryan, a republikánusok képviselőházi vezetője.

Keményebben fogalmaztak a demokraták. „Elképzelhetetlen, hogy Trump meghív Washingtonba egy önkényuralkodót” – mondta Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!