Rengeteg vért vesztett, de stabil az állapota a 63 éves Jair Bolsonarónak, akit a múlt héten egy Minas Gerais szövetségi államban tartott kampánygyűlésen megkéseltek. A veterán szélsőjobboldali képviselő már amúgy is jól állt a közvélemény-kutatásokban röviddel a brazil elnökválasztás előtt, de a merénylet akár még növelheti is a támogatottságát. Azt szinte mindenki biztosra veszi, hogy Bolsonaro bejut a második fordulóba, de azt nem tudják, leendő ellenfele képes lesz-e megállítani a trópusi Trumpként is emlegetett politikust. A két mandátumot már az ország élén töltött munkáspárti Luiz Ináció Lula da Silva a közvélemény-kutatások éllovasa, de a választási bizottság és a bíróság nem engedélyezi az indulását, mert április óta a korrupcióért és pénzmosásért kiszabott 12 éves börtönbüntetését tölti.
Éppen a brazil politikai elitet lenullázó óriási korrupciós botrány, valamint az 1929–1933 közötti nagy gazdasági világválság óta nem tapasztalt recesszió, s vele a munkanélküliség emelkedése és az erőszak tobzódása nyújt esélyt arra, hogy a több mint negyedszázadon át legfeljebb a rasszista, homofób és nőgyűlölő botrányairól ismert Bolsonaro a legnagyobb latin-amerikai ország első embere legyen. Jair Messias Bolsonaro 1955-ben, egy Sao Paulo szövetségi államban lévő kisvárosban született. Az akkoriban megszokott módon diploma nélküli vidéki fogorvosként dolgozó apja eredetileg a Messias (Messiás) keresztnevet szánta a fiának, de az csak második lett az egyik szomszédja által javasolt Jair mögött, ami a korszak kiváló válogatott középpályására utalt.

Jair Bolsonaro
AFP / Nelson Almeida
Az ifjú Bolsonaro katonai akadémiára ment, majd beállt a hadseregbe, ahol a kapitányi rangig vitte. Azóta is kifejezi hódolatát az 1964–1985 közötti katonai diktatúra iránt, ami után mind több brazil érez nosztalgiát a mostani káoszt látva. Bolsonaro 1986-ban a Veja brazil hírmagazinnak adott interjújában panaszkodott az alacsony katonai fizetésekre, amiért vádat emeltek ellene, és 15 napot töltött fogdában. Ezzel népszerűségre tett szert, és a leszerelése után előbb Rio de Janeiro önkormányzatába, majd 1990-ben a szövetségi parlamentbe került be. Mindig sikeresen újraválasztották, és legutóbb, 2014-ben a riói listán a legtöbb szavazatot ő kapta. A mostani kampányát főleg a közösségi médián folytatja, a Facebookon neki van a legtöbb követője, üzeneteit pedig a Twitteren teszi közzé.
Már 1993-ban a katonák visszatérését sürgette, s azt ígéri, ha megválasztják, a kormányában legalább 5-6 tábornok lesz. Kampánygyűlésein „mito” (mítosz) kiáltásokkal fogadják, és a főleg fiatalokból, a rend és fegyelem után áhítozókból, de gazdagokból és szegényekből is álló tábora mit sem törődik jól dokumentált botrányos kijelentéseivel. 1999-ben közölte, hogy diktatúrára lenne szükség, s 30 ezer korrupt emberrel kellene végezni, az élen Fernando Henrique Cardoso akkori elnökkel. Egyik munkáspárti képviselőtársának már 2003-ban azt vágta a fejéhez, hogy még arra sem méltó, hogy megerőszakolja, és ugyanezt 2014-ben, a parlamentben is közölte vele, amikor a politikusnő a junta idején alkalmazott nemi erőszakról beszélt.
Bolsonaro ellenzi a Brazíliában 2013-ban engedélyezett melegházasságot, s 2011-ben kijelentette, nem tudná szeretni a fiát, ha az homoszexuális lenne, inkább haljon meg egy balesetben. A harmadik házasságában élő – amelyekben négy fiú és egy lány született – politikus azt is közölte: a fiai jó nevelést kaptak, ezért föl sem merülhet, hogy színes bőrű feleségük legyen. A ma is katonásan, pattogva beszélő elnökjelölt a legnagyobb vihart akkor kavarta, amikor 2016-ban a Dilma Rousseff államfő elleni alkotmányos vádemelésről szóló szavazatát a diktatúra kínzóosztagát irányító Carlos Alberto Brilhante Ustrának ajánlotta, akinek emberei az akkoriban marxista gerilla Rousseffet is megkínozták. Ezért baloldali képviselőtársa, Jean Wyllys leköpte, őt pedig Bolsonaro szintén képviselő fia köpte le bosszúból.