szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hosszan elemzi a felhatalmazási törvény nyomán előállt magyar helyzetet internetes oldalán a világszerte sugárzó amerikai rádióadó.

Magyarország lett az első diktatúra az Európai Unióban? – teszi fel a kérdést a magyar jogállamiság helyzetét elemző cikkének címében a Voice of America (VOA). A világszerte sugárzó rádióadó internetes oldalán szerdán megjelent cikk erre ugyan nem ad egyértelmű választ, de már első mondatában megállapítja: a felhatalmazási törvény segítségével a koronavírus apropóján egyszemélyben gyakorolhatja a hatalmat Orbán Viktor miniszterelnök.

Összefoglalásuk szerint a március végén hatályba lépett törvény megszünteti a választásokat, lehetővé teszi akár nyolc éves börtönbüntetés kiszabását a karanténszabályok megsértőinek és Orbán kezébe adja a hatalmat ahhoz, hogy elhallgattassa az „álhíreket” terjesztő sajtóorgánumokat. Kiemelik azt is, hogy nincsen időbeli korlátja.

Az országgyűlés elvileg véget vethetne ennek, de a parlamentben kétharmados többsége van a kormánypártoknak – idézi Umut Korkut, a Glasgow-i Egyetem politológusának megállapítását a VOA. Az alkotmánybíróság is vizsgálhatná a kormány rendeleteit, de ott szintén a kormányhoz lojális alkotmánybírák vannak többségben – folytatta Korkut. Egy másik szakértő, a Stanford Egyetem egy konzervatív think tankjával együttműködő Markos Kounalakis pedig úgy nyilatkozott: Orbán gyorsan lépett a hatalma megszilárdítása érdekében, mert a közegészségügyi krízis kiváló alkalom arra, hogy visszaélhessen az emberek indulataival és félelmeivel.

Felidézik, hogy az Európai Néppárt (EPP) a koronavírus-krízis után napirendre veheti a Fidesz kizárását, az Európai Unió viszont csak a tagállamok teljes egyetértése mellett függeszthetné fel Magyarország tagságát, amíg lezajlana egy esetleges jogállamiság-vizsgálat. Ilyesmire viszont kevés az esély, hiába, hogy a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) például már az unió első diktatúrájaként hivatkozik az országra. A cikkben emlékeztetnek, hogy az Európai Bizottság egyelőre csak a retorika szintjén reagált a magyar helyzetre, és nem volt ez másként a korábbi súlyos esetekben sem. Egy neve elhallgatását kérő uniós tisztviselő ugyanakkor úgy nyilatkozott a VOA-nak:

Különösen aggasztó Magyarország esete, és nem habozunk majd további lépéseket tenni, ha szükségét látjuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Richárd hvg360

A koronavírus célponttá tette Orbánt, és ő élvezi

A világ autokratái arra használják a járvány okozta veszélyhelyzetet, hogy a lehető legnagyobb hatalomra tegyenek szert. Sokan látják ennek a veszélyét, miközben arra is felhívják a figyelmet, hogy a demokráciák hatékonyabban tudnak harcolni a válság ellen. De amíg mindenki a védekezéssel van elfoglalva, az autokraták tudnak a zavarosban halászni.