szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Összecsapások voltak a kirgiz fővárosban, a volt államfő kocsijára rálőttek. A hivatalban lévő elnök katonákat vezényel a városba, és betiltják a tömegrendezvényeket.

Lövések dördültek el a kirgiz főváros, Biskek központi terén tartott tüntetés alatt pénteken, azok után, hogy Almazbek Atambajev volt államfő mondott – jelentették a helyszínről hírügynökségek.

Az interneten terjedő felvételek alapján egy autóra lőtt rá pisztollyal egy férfi az Ala-Too téren.

A kocsiban a hírek szerint Atambajev utazott, és ezt egy másik videó alapján maga Atambajev is megerősítette, aki az összegyűlt embereknek mutatta a golyónyomokat autóján.

A térre percekkel Atambajev beszéde után érkezett meg Szadir Zsaparov ellenzéki vezető a maga támogatóival, és azonnal nekiálltak lebontani a pódiumot, amelyen a volt elnök beszélt. A Reuters szerint a tüntetők összecsaptak egymással, kövekkel és üvegpalackokkal hajigálják egymást.

A jelenlegi elnök Szooronbaj Dzsejenbekov rendkívüli állapotot hirdetett pénteken Biskek területén, és rendeletében arra utasította a hadsereg vezérkarát, hogy vezényeljen katonákat a fővárosba a rend fenntartására és a fegyveres összetűzések megakadályozására. A rendkívüli állapot részeként az AKIPress.com szerint többek között kijárási tilalom lép életbe, betiltják a tömegrendezvényeket és a sajtót is felügyelet alá vonják. A szabályok megsértőit kiutasítják Biskekből. Erről számolnak be a híreket fordító jogvédők is.

A rendkívüli állapot péntek este nyolc órától október 21. reggel nyolc óráig tart. Az államfő Almazbek Orozalijev helyettes belügyminiszter nevezte ki a főváros parancsnokává.

Dzsejenbekov péntek hajnalban azt is kijelentette, hogy kész lemondani a belpolitikai válság rendezése érdekében, amint megalakul egy új kormány.

Az elnöki hivatal azt is közölte pénteken, hogy nem érkezett meg az államfőhöz aláírásra Kubatbek Boronov kormányfő levele, amelyben tudtatja lemondási szándékát. A média ugyan bemutatta ezt a levelet, de hitelességét maga Boronov sem erősítette meg. Mi több, péntek reggel arról adott hírt a Kabar hírügynökség, hogy egyesült négy ellenzéki párt, az Ata Meken (Haza), Bir Bol (Egység), a Köztársaság és a Reform párt, és Babanovot nevezte meg közös miniszterelnök-jelöltjének.

Az eddigi hírek arról szóltak, hogy Kubatbek Boronov kedden benyújtotta lemondását, miután aznap a központi választási bizottság érvénytelenítette a vasárnapi parlament választás eredményeit. A kormány Erkin Aszrandiev miniszterelnök-helyettes vezetésével tartotta meg csütörtöki ülését, miközben hírügynökségek arról írtak, hogy az egymással is rivalizáló ellenzéki csoportok legalább három jelöltje pályázik a miniszterelnöki posztra. Egyiküket,

Szadir Zsaparovot már meg is választotta a parlament, de egy másik ellenzéki pártszövetség nem ismeri el őt miniszterelnöknek.

A központi választási bizottság pénteken azt javasolta, hogy legfeljebb két-három százalékra csökkentse a hétszázalékos parlamenti bejutási küszöböt. Így kevesebb olyan párt lenne, amely nem képviselteti magát.

A kirgiz nemzetbiztonsági tanács pénteken a törvényhozókat, a politikai pártok és ifjúsági mozgalmak, társadalmi szervezetek vezetőit arra kérte, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz, és jussanak konszenzusra, hogy mielőbb működhessenek a hatalom legitim intézményei.

A közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaságban a múlt vasárnap választásokat tartottak, amelyeken az államfőhöz közel álló pártok kerültek be a törvényhozásba, de az eredményeket végül érvénytelenítették, miután a választáson induló 16 párt közül 11 is közölte, hogy nem ismeri el őket. Tömeges tüntetések kezdődtek Biskekben és több nagyvárosban, a tüntetők elfoglalták a kormány székházát, az elnöki hivatalt, a parlament és a biskeki polgármesteri hivatal épületét, és kiszabadították a börtönből több elítélt politikust.

Kirgiz forradalom gyorsmenetben - nem erről álmodott Putyin

Míg Fehéroroszországban már két hónapja tüntetnek szakadatlanul az augusztus 9-ei elnökválasztás eredményeinek elcsalása miatt, Kirgizisztánban gyorsan visszakozásra kényszerítették a hasonló manipulációkkal kísérletező hatalmat. A két volt szovjet tagköztársaság között nemcsak a választási csalás jelenti a hasonlóságot, hanem az is, hogy az ellenzék Fehéroroszországban és Kirgizisztánban is lazítani akar az Oroszországhoz fűződő szoros kapcsolatokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!