szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit olajmulti 19,75 százalékos részesedéssel bír az orosz állami tulajdonban lévő olajvállalatban, de az ukrajnai agresszióra hivatkozva megválik a részesedésétől.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A BP-re jelentős nyomás nehezedett a londoni kormány részéről, hogy eladja a pakettjét, amelyet 2013 óta birtokol.

További lépésként a brit cég vezérigazgatója, Bernard Looney azonnali hatállyal távozik a Rosznyefty igazgatótanácsából, és ugyanígy tesz Bob Dudley igazgató is.

Looney legutóbb októberben járt Oroszországban, ahol egy fórumon vett részt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amit később a vállalatvezető „kiváltságnak” nevezett.

A brit kormány üzleti államtitkára, Kwasi Kwarteng pénteken beszélt a vezérigazgatóval, és tudatta vele a brit kormány komoly aggodalmát a BP túlzott kitettségéről az orosz érdekeltségeknek.

A BP részesedése azért is kínos, mert a Rosznyefty elnöke, Igor Szecsin közeli szövetségese Putyinnak. Egyúttal az orosz olajvállalat látja el üzemanyaggal az orosz hadsereget.

A BP közölte, hogy a részesedéstől való megválás egyelőre a pénzügyi kapcsolatok megszakítását, az osztalék elutasítását és az igazgatótanácsi helyekről történi lemondást jelenti. Később derül ki, hogy a részesedés felszámolása hogyan történik. Az azonnali eladás egy nem megfelelő félnek nem opció – tudatta a BP.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!