Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az USA és az EU szombaton döntött úgy, hogy több orosz bankot is kizár a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből, ami csapást mér az orosz gazdaságra. De kétségtelenül hátrányosan érinti a Nyugatot is, mert nőni fog az infláció – mutattak rá szakértők.
A SWIFT biztonságos rendszere lehetővé teszi a határokat átívelő gyors fizetéseket, évente több ezermilliárd dollárnyi utalás halad át rajta. Ezért a nemzetközi kereskedelem finanszírozásának fő mechanizmusa lett.
Több termékcsoport, így az energia ugyan mentességet kapott a szankciók alól, de a fennakadás ennek ellenére valószínű. Időbe telik, amig a nem teljesen szankcionált bankok új fizetési rendszerekre állnak át, ami rövid távon fennakadásokat okozhat az orosz kereskedelemben. Több korlátozás az orosz jegybank nemzetközi tartalékait is érinti.
A káros visszahatások azért is lesznek jelentősek, mert Oroszország a világ olajtermelésének a tizedét és az európai gázfelhasználás 40 százalékát adja. Egyúttal a világ legnagyobb gabona- és műtrágyaexportőre. Jelentős a palládium- és a nikkelkivitele, szénből és acélból a világ harmadik legnagyobb exportőre, a faárukivitel tekintetében pedig az ötödik legjelentősebb a világon.
Oroszország a globális alapanyagtermelés hatodát adja, a globalizált világban nem volt még példa arra, hogy a nemzetközi kereskedelem ekkora része ellen hoztak volna szankciókat.
Kereskedők szerint a Nyugat felé irányuló orosz árukivitel napokra vagy hetekre is elakadhat, vagy teljesen leállhat, amíg a szankciók alóli mentességek esetében új megoldásokat találnak.
A nyugati szankciók nem érintik az orosz-kínai kereskedelmet, mivel mindkettő kidolgozta a SWIFT alternatíváját.