szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kijevi tárgyalások tartalmáról szólva a cseh miniszterelnök elmondta: a felek felvetették olyan szövetség létrehozását, amelyben a részt vevő országok menedéket adnának az orosz hadsereget elhagyó katonáknak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrajnának most leginkább fegyverekre és haditechnikára van szüksége, hogy sikeresen meg tudja védeni magát az orosz támadás ellen – jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök szerdán Prágában, miután visszatért az ukrán fővárosból, ahol kedden lengyel és szlovén kollégájával együtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, valamint Denisz Smihal ukrán kormányfővel találkozott.

„Az oroszok nagy túlerőben vannak, és az ukránoknak most elsősorban légvédelmi rakéták és tankelhárító lövedékek, páncéltörők kellenek. Ha ezekkel Ukrajna rendelkezni fog, képes lesz megvédeni magát” – mondta a cseh kormányfő a prágai katonai repülőtéren megtartott sajtótájékoztatóján. Petr Fiala úgy vélte: amennyiben Európa és a NATO továbbra is kitart Ukrajna támogatásában, és következetesen alkalmazza az Oroszország elleni gazdasági szankciókat „esély van a (konfliktus) békés, diplomáciai megoldására”.

Visszaértek Lengyelországba a Kijevbe látogató kormányfők

A hazatérésről a lengyel kormányszóvivő számolt be a Twitteren.

A kijevi tárgyalások tartalmáról szólva Fiala elmondta: a felek felvetették olyan szövetség létrehozását is, amelyben a részt vevő országok menedéket adnának az orosz hadsereget elhagyó katonáknak. Az ukránok az életükért, a hazájukért és a szabadságért harcolnak, de egyben a többi európai országért is harcolnak – fogalmazott. „Támogatnunk kell őket ebben a harcban. Azért utaztunk oda személyesen, hogy kinyilvánítsuk: a harcban nincsenek egyedül. Mi velük vagyunk.”

Hangsúlyozta, hogy Csehország továbbra is határozottan kiáll Ukrajna mellett, és minden módon, beleértve a fegyverszállításokat is, „támogatni fogja harcát az orosz megszállók ellen”.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, felvetődött a kérdés, hogy miért nem tartott kollégáival Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Sajtófőnöke, Havasi Bertalan kérdésünkre mindössze annyit válaszolt, hogy a kormányfő tud az útról, de nem vesz részt rajta, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig a kérdéssel szembesülve inkább azt kezdte azt kezdte fejtegetni, hogy miért nem szabad Magyarországnak fegyvereket szállítania Ukrajnának.

Az orosz–ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:

Meghalt a negyedik orosz tábornok, Amerika szerint Putyin háborús bűnöket követett el - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Lassan harmadik hete, hogy orosz fegyveresek támadják Ukrajnát, ahol már civilek százai haltak meg. Az amerikai szenátus szerint az orosz elnök, Putyin nem menekülhet a felelősségre vonás alól. Kövessék percről percre frissülő hírfolyamunkat!

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!