Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az ukrán erők visszaszorították az orosz csapatokat a frontvonalon Kijevtől keletre – mondta szerdán újságíróknak egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő a CNN szerint.
Az orosz erők körülbelül 55 kilométerre vannak Kijev városközpontjától keletre, ami 25-35 kilométerrel több a tegnapihoz képest – mondta a tisztviselő.
Kijev városközpontjától északnyugatra az orosz erők „beásták magukat, és védelmi állásokat hoznak létre” – mondta a tisztviselő. Ezen a vonalon nem kerültek közelebb Kijev városközpontjához – tette hozzá az illetékes. 15-20 kilométerre maradnak Kijev városközpontjától északnyugatra.
A tisztviselő ugyanakkor azt mondta, hogy az orosz erők egyre aktívabbak Ukrajna keleti részén, a Donbasz térségében, „sokkal több energiát fektettek be” Luhanszk és Donteszk régiókban, a szakadár területeken, amelyeket a a múlt havi inváziót megelőzően független köztársaságokként ismert a Kreml.
"Kezdjük látni, hogy beássák magukat Kijev környékén, de valójában megpróbálnak többet támadni, mint eddig, több energia árad erre a keleti részre" - mondta az illetékes. "Szóval ez egy kis változás ahhoz képest, amiről korábban beszéltünk".