szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Drónok, rakétarendszerek, páncélosok, és egy sor más eszköz lesz az új csomagban, így műholdkép-szolgáltatás is. Nem érkezik azonban túl gyorsan, az eszközöket még csak most rendelik meg a gyártóktól.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az amerikai védelmi minisztérium bejelentette pénteken, hogy 300 millió dollár értékű további fegyvert akar adni Ukrajnának azon felül, amelyet Oroszország Ukrajna elleni háborújának kezdete óta már megígért neki. Az új védelmi segélycsomagban különböző drónok, rakétarendszerek, páncélozott járművek, lőszer, éjjellátó berendezések, titkosított kommunikációs eszközök, gépfegyverek, orvosi felszerelések és műholdkép-szolgáltatás szerepel.

Washington előzőleg a háború kezdete óta már ígért 1,65 milliárd dollár értékű fegyvert Ukrajnának, a 2021 eleje - a Biden-kormány hivatalba lépése - óta pedig az Ukrajnának adott amerikai katonai segély értéke eléri a 2,3 milliárd dollárt.

Az új ígéret teljesítésére azonban várni kell, mert ezekre a fegyverekre Washington még csak most adja le a megrendelést a gyártóknak - olvasható a közleményben, valamint az is, hogy Washington szövetségeseivel közösen folyamatosan méri fel, hogy Ukrajnának milyen további fegyverekre van szüksége.

Joe Biden amerikai elnök és ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij szerdán arról beszéltek telefonon, hogy az Egyesült Államok kész az ukrán kormánynak további 500 millió dollárt (164,6 milliárd forint) adni közvetlen költségvetési támogatás formájában - emlékeztetett az AP hírügynökség.

Zelenszkij erről a beszélgetésről azt írta a Twitteren, hogy közel egy órán át tárgyaltak, és beszéltek "konkrét védelmi támogatásról, megerősített szankciócsomagról, makroszintű pénzügyi és humanitárius segítségnyújtásról". Ezenfelül Zelenszkij tájékoztatta Bident Ukrajna Oroszországgal folytatott tárgyalásainak állásáról, továbbá az aktuális harctéri helyzetről.

A New York Times című amerikai lap péntek este egy meg nem nevezett tisztségviselőre hivatkozva arról írt, hogy az Egyesült Államok szövetségeseivel együtt szovjet gyártmányú harckocsikat akar átadni Ukrajnának a keleti Donbasz régióban várható heves harcokhoz. Az illető szerint ezt Zelenszkij kérte. Azt nem árulta el, hogy hány harckocsiról volna szó, és mely országok adnák. A Pentagon nem válaszolt a Reutersnek a lapértesülést firtató kérdésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Kevés ukrán menekült marad Magyarországon, de munkájuk még nekik sincs

Bár Orbán Viktor azt ígérte, hogy minden ukrán menekültnek lesz munkája, aki Magyarországon marad, a terepen dolgozó szakemberek szerint ez nem megy majd egyik napról a másikra. A BOK csarnokban is dolgozó munkaerő-közvetítő szerint az érkezőket leginkább az autóipar, a gyártó- és feldolgozóipar szívhatja fel. Azok a menekültek, akik Magyarországon akarnak maradni, első körben az állami bürokráciával és az információhiánnyal küzdenek.