szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az orosz elnök szerint lehetetlen a modern világban bárkit is teljesen elszigetelni, különösen nehéz egy olyan hatalmas országot, mint Oroszország.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin elnök kedden nyilvános fellépésen védte meg Oroszország Ukrajna elleni támadását és az első alkalommal foglalkozott a konfliktussal azóta, hogy Moszkva kivonta erőit Észak-Ukrajnából, miután megállították őket Kijev előtt – írja a Reuters.

Putyin a távol-keleti Vosztocsnij űrközpontot látogatta meg Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök társaságában, az űrhajózás napja alkalmából tartott ünnepségen.

Az orosz elnök a központ dolgozóinak a kérdésére, hogy az ukrajnai hadművelet eléri-e a kitűzött célt, azt mondta: „Abszolút. Nincs kétségem efelől”.

Céljaink teljesen világosak és nemesek. Nem volt más választásunk. Helyes döntés volt

– mondta Putyin.

Az elnök még mindig azzal indokolja az általa csak „különleges hadműveletnek” nevezett háború megindítását, hogy „Ukrajnát elkezdték oroszellenes hídfőállássá átalakítani, elkezdték felnevelni a nacionalizmus és a neonácizmus ott már régóta meglévő csíráit”. Mindemellett azt állította, hogy ezek az erők, csak az alkalmas időt várták a támadásra. Szintén megismételte azt a vádat, hogy a Donbaszban nyolc éve népirtás folyik.

Ukrajna és a Nyugat is csak ürügyként tekint ezekre a vádakra.

Megszólaltak a németek is, a „nácizmus-szakértők"

Az orosz nagykövetség úgy vélte, jó ötlet lesz megköszönni a sok támogatást, amelyet Moszkva állítólag a dél-afrikai polgároktól és szervezektől kapott. Tévedtek, a németek is megszólaltak közben.

Az űrközpontban tartott beszédében párhuzamot vont Jurij Gagarin űrhajós 61 évvel ezelőtti első űrrepülése és a jelenleg Oroszországgal szemben bevezetett szankciók között. Azt mondta, 1961-ben „a szankciók teljesek voltak, az elszigeteltség teljes volt, de a Szovjetunió így is az első volt az űrben”.

Putyin egyébként úgy vélte, hogy a modern világban lehetetlen bárkit is teljesen elszigetelni, különösen nehéz egy olyan hatalmas országot, mint Oroszország.

Az orosz–ukrán háborúról a folyamatos tudósításunkat itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Putyin újraindítja az orosz Hold-programot

Oroszország – 46 évi kihagyás után – a tervek szerint augusztus 22-én ismét missziót indít a Holdra. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be a távol-keleti Vosztocsnij űrrepülőtéren kedden, az űrhajózás napja alkalmából megtartott kitüntetési ünnepségen. Nyár végén indul az első küldetés.

hvg.hu Világ

Szibériába telepíti Putyin az ukrajnai menekülteket

Mariupol kikötővárosában az embereket arra kérték, hogy írják alá azokat a papírokat, amelyek szerint az ukrán csapatok lőtték a városukat. Az aláíróknak állítólag azt mondták, hogy nem térhetnek vissza Ukrajnába, mert „üldöztetésnek” lennének kitéve.