szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Afrikába telepítené az Egyesült Királyságban partot érő gazdasági menekültek közül a férfiakat Boris Johnson kormánya.

Boris Johnson brit miniszterelnök egy sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a migrációs problémák lehetséges megoldásaként a menedékkérők egy részét Ruandába telepítenék – számolt be a Reuters. Johnson csütörtökön a délkelet-angliai Kentben – ahol tavaly több ezer menekült kötött ki kis csónakokkal a partoknál – tartott beszédében ismertette a kezdeményezést.

Priti Patel brit belügyminiszter eközben Ruandába utazott, ahol a ruandai külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatón válaszolt a befogadóközponttal kapcsolatos kérdésekre. A sajtó képviselőit körbe is vezették a menekülteket elszállásolni hivatott, „Remény” névre hallgató vendégházban.

A kormány egyik minisztere elmondta, hogy a terv az egyedülálló fiatal férfiakra összpontosít. "Elsősorban férfi gazdasági bevándorlókról van szó", mondta Simon Hart walesi államtitkár a Sky Newsnak. "A nőkkel és a gyerekekkel kapcsolatban más problémák merülnek fel", tette hozzá.

Tavaly több mint 28 000 migráns és menekült jutott át a kontinentális Európából Nagy-Britanniába. A rozoga csónakokon érkező migránsok feszültségek forrása Franciaország és Nagy-Britannia között, különösen azután, hogy novemberben 27 migráns megfulladt, amikor a csónakjuk leeresztett.

Johnson szerint a terv az általa vezetett Brexit-kampányt támogató választók iránti elkötelezettségét jelzi.

A brit miniszterelnököt eközben ismét lemondásra szólították fel, miután a rendőrség pénzbírságot szabott ki rá, amiért részt vett egy 2020. júniusi születésnapi összejövetelen, amikor a kormánya által bevezetett járványszabályok értelmében a társasági életben való részvétel szinte teljesen tilos volt. Az ellenzéki pártok szerint erről akarja a kormány elterelni a figyelmet a menekültek áttelepítési tervével, írja a Reuters.

A brit haditengerészet korábbi ötletét, hogy menekülteket szállító hajókat visszafordítsák, a hadsereg elutasította. A brit kormány sajtóértesülések szerint azt is fontolóra vette, hogy a menedékkérőket használaton kívüli olajfúrótornyokon vagy olyan országokban helyezi el, mint Moldova, Pápua Új-Guinea és az Atlanti-óceán déli részén fekvő távoli tengerentúli területei.

A beszámolók szerint Ruanda volt az első számú esélyes egy ilyen programra, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia még tavaly aggodalmát fejezte ki az országban elkövetett emberi jogi jogsértések miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!