Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
„Vége van a háború 53. napjának és már 53 napja várunk arra is, hogy válasz érkezzen néhány fegyverszállítási kérelmünk ügyében. Néhány esetben pedig azt a választ kaptuk, hogy a katonai felszerelések szállítása májusban kezdődhet meg” – mondta vasárnapi késő esti beszédében az ukrán elnök. Hozzátette: Oroszország úgy fogja fel a fegyverszállítások terén tapasztalható késlekedést, hogy azzal engedélyt kap újabb ukrán polgárok meggyilkolására.
„Oroszország valószínűleg komoly offenzívát fog indítani Keleten és azoknak, akiknek a tulajdonában vannak azok a fegyverek és lőszerek, amelyekre nekünk szükségünk lenne, tudniuk kell, hogy a csata kimenetele részben tőlük is függ” – magyarázta az ukrán elnök.
Pár órával Zelenszkij beszéde előtt Oroszország figyelmeztette a Nyugatot, hogy beláthatatlan következményei lehetnek annak, ha folytatódnak az ukrajnai fegyverszállítások. Az USA a napokban egy újabb, 800millió dollár értékű fegyverszállítmányt hagyott jóvá Ukrajna számára, ebben a csomagban egyebek mellett harckocsik, páncélozott harcjárművek, valamint harckocsielhárító rakéták és drónok kaptak helyet.