szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kommunista diktatúra alapító atyjának szobrát még 2015-ben döntötték le a Herszon tartományban található Henicseszk városában, most azonban visszakerült eredeti helyére.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az oroszok által megszállt ukrajnai Henicseszkben felállították Vlagyimir Iljics Lenin egykori szovjet vezető szobrát – írja a CNN. A szobor visszatérésére közel hét évvel azután került sor, hogy az eredetit eltávolították onnan.

Henicseszk városa az Azovi-tenger partján fekszik Herszon tartományban, az Oroszországhoz csatolt Krím határától északra. A Facebookon közzétett három fotó az új Lenin-szobrot mutatja a regionális tanács épülete előtt. Az épület tetején egy orosz zászló látható. A CNN geolokalizálta és ellenőrizte a fotók hitelességét. A kormányépület előtti eredeti Lenin-szobrot a városi tanács utasítására 2015. július 16-án eltávolították – derül ki a videófelvételekből és a helyi híradásokból. E beszámolók szerint Henicseszk a régió egyik utolsó olyan városa volt, ahol még volt Lenin-szobor.

Lenin-szobor Henicseszkben
Facebook

Jurij Szobolevszkij, Herszon tartomány képviselője a Facebookon közzétett bejegyzésében megerősítette az új szobor felállítását. „Az orkok a Herszon régióban továbbra is az idő visszafordításával kísérleteznek” – írta Szobolevszkij, az orosz katonákra használt szlengkifejezést használva. „Vörös zászlók, emlékművek a szovjet korszakból. És mindez az egyre súlyosbodó humanitárius válság, a másként gondolkodók és a polgári véleménynyilvánítás súlyos elnyomása mellett. Az indítékuk teljesen átlátszó – [élősködőként viselkednek] a lakosság nosztalgikus érzelmein” – írta Szobolevszkij.

Az orosz–ukrán háborút követő hírfolyamunkat alább találja:

Megkezdődött a donbaszi csata, Mariupol továbbra is ellenáll - percről percre a háborúról

Volodimir Zelenszkij elnök bejelentette, hogy új offenzívát kezdtek az oroszok Kelet-Ukrajnában, a Pentagon értesülései szerint az oroszok még mindig támadják Mariupolt, ami azt jelenti, hogy a kikötőváros védői továbbra is kitartanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!