szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BBC szakértőkkel elemeztette ki a sérült Moszkva hadihajóról hétfőn nyilvánosságra került képeket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Április 13-án jelentette be Makszim Marcsenko, Odessza kormányzója, hogy két ukrán gyártmányú Neptun rakétával eltalálták az orosz tengeri flotta Moszkva nevű cirkálóját. Az orosz védelmi minisztérium szerint tűzeset volt a hajón, ez okozott robbanást.

Az oroszok 14-én este ismerték el, hogy a hajó elsüllyedt, de azt állították, hogy vontatás közben, egy viharban történt az eset, a legénységet pedig kimenekítették.

A cirkálóról április 18-án kerültek elő a közösségi médiában először olyan felvételek, amiken a hajó már sérült állapotában volt látható, a képek és videó állítólag 14-én készült.

A BBC katonai szakértőket kérdezett meg arról, hogy a felvételek alapján mire lehet következtetni, mi történhetett a hajóval.

A hétfőn nyilvánosságra került felvételeken Chris Parry, a brit haditengerészet korábbi kapitánya szerint látható, hogy a Moszkva oldala robbanás miatt sérült meg. Parry kiemelte, hogy a robbanás nyomai arra utalnak, hogy külső találat érte a hajót, hiszen egy, a hajógyomorban bekövetkezett robbanás kifelé „dagasztaná” a hajófalat, a képeket azonban egyértelműen beszakadás nyomai látszanak.

Szintén Parry említette meg a BBC-nek, hogy azért látható a felvételeken hatalmas, gomolygó füst a hajó felett, mert a Moszkva fedélzetén tárolt rakéták károsodtak a robbanás során, üzemanyaguk pedig végigfolyhatott a hajó fedélzetén, ami így meggyulladt és kiégett.

Ugyanezt a forgatókönyvet erősítette meg Sidhart Kaushal, a brit Royal United Services Institute munkatársa a BBC-nek, kiemelve, hogy a hajón keletkezett tűzkár fő területe az a rész, ahol a cirkáló légelhárító ágyúinak lőszereit tárolták.

Jonathan Bentham, a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének munkatársa szerint a képeken minden bizonnyal egy Szlava típusú cirkáló látható (ilyen kategóriájú a Moszkva is), és az valószínűleg a Moszkva, a károk pedig valóban Neptun típusú rakétatalálatra utalnak. Ezek a felvételek megerősítik, hogy a hajó közelében nem volt vihar, a tenger nyugodtnak tűnik rajta, vagyis kétségessé válik az oroszok azon magyarázata, hogy a hajó viharban süllyedt el.

A Moszkva cirkálón 510 ember szolgált, Oroszország egyetlen áldozatot sem ismert el, Ukrajna szerint azonban közel ötvenen életüket vesztették a támadásban. Oroszország egy április 16-án közzétett videóval igyekszik bizonyítani, hogy a legénység túlélte a hajó elsüllyedését: a Szevasztopolban rögzített felvételen a Moszkva hadihajó legénységének egy része látható.

A Moszkva hadihajóról itt írtunk bővebben:

A Moszkva hadihajó kilövése a háború menetén is csavarhat egyet

Egyre inkább úgy tűnik, hogy az ukránok harcképtelenné tették az orosz haditengerészet egyik legerősebb hajóját. Ez az orosz-ukrán háború tengeri frontját is átalakíthatja, így pedig végeredményben a háború lefolyását is megváltoztathatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Képen az eltalált Moszkva cirkáló

Megjelent az első olyan kép a világhálón, amely állítólag a múlt héten eltalált, majd elsüllyedt orosz rakétáscirkálót, a Moszkvát ábrázolja.