szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A városban mára csupán az acélgyár védői tartják magukat, azonban még mindig rengeteg civil vár arra, hogy elhagyhassa az oroszok által szétbombázott Mariupolt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Előzetes megállapodást kötött Ukrajna Oroszországgal egy mariupoli humanitárius folyosó felállítására – közölte Facebook oldalán Irina Verescsuk, Ukrajna miniszterelnök-helyettese. „Tekintettel a katasztrofális mariupoli humanitárius helyzetre, most ide fogjuk összpontosítani erőfeszítéseinket” – tette hozzá Verescsuk.

A háború előtt 450 ezer fős lakosságú kikötővárosban mára nagyjából 130 ezer civil maradt csupán, közülük a hatóságok becslései ezren abban az acélgyárban, amit a várost védő Azov-ezred tart ellenőrzése alatt. Az orosz haderő elzárta a várost az élelmiszerektől, a víztől és a gyógyszerektől is.

Mariupolban korábban is kísérleteztek humanitárius folyosók felállításával, azonban az oroszok rendre tüzeltek a menekülő civilekre is. Az orosz haderőt azzal is vádolják, hogy a városban erőszakkal toboroztak férfiakat, akiket saját városuk védői ellen küldtek, a nőket és gyerekeket pedig deportálták Oroszországba.

A várost folyamatos bombázás alatt tartják az orosz csapatok, azonban az Azovsztal gyárban maradt katonák továbbra sem tervezik feladni a gyár alatt húzódó alagútrendszert. Szergej Orlov, Mariupol polgármestere a BBC-nek azt mondta, az oroszok folyamatosan támadnak a levegőből, valamint a kikötőben állomásozó hajókról is.

Mariupol helyzetéről és az Azovsztal gyárról itt írtunk bővebben:

Erődítménnyé vált acélmű lett Mariupol utolsó védőbástyája

Csupán egy vas- és acélgyár maradt ukrán kézen Mariupolban - írta április 17-i jelentésében az Institute for the Study of War (ISW). A jelentés szerint a háború előtt 450 ezer fős lakosságú délkelet ukrajnai város kikötőjét elfoglalták az oroszok, az ukrán védők pedig az Azovsztal vas- és acélgyár területére szorultak vissza.

Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról folyamatosan frissülő közvetítésünkben számolunk be:

Visszafoglalták az ukránok Maryinka városát, Etiópiában több százan csatlakoznának a megszállókhoz

Szerdán is folyamatosan frissülő közvetítésben számolunk be a háború minden fontos eseményéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!