szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az EBESZ szerint „legalább több ezer” ukrán állampolgárt szállítottak úgynevezett szűrőtáborokba, ahol teljes átvizsgálásnak vetették alá őket, majd akaratuk ellenére Oroszországba szállították őket.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Több tízezer ukrán állampolgár Oroszországba vagy az oroszok által ellenőrzött területekre szállítása mellett „legalább több ezer” ukránt vihettek az oroszok úgynevezett szűrőtáboraiba – jelentette ki az EBESZ amerikai képviselője, Michael Carpenter.

Carpenter hozzátette: az erőszakos deportálás és a szűrőtáborokban átélt jogsértések háborús bűnöknek számítanak.

Számos szemtanú beszámolója erősíti meg, hogy az úgynevezett szűrés az egyének megverését és megkínzását jelenti, aminek révén azt akarják felmérni, hűek-e akár a legkisebb mértékben Ukrajnához

– mondta a CNN beszámolója szerint.

Arról már korábban is érkeztek hírek, hogy az orosz hadsereg szűrőtáborokba szállítja Mariupol lakóit, ahol rögzítik az adataikat, mielőtt akaratuk ellenére Oroszországba vagy a Donyecki Köztársaságba deportálják őket. A tanúk beszámolói szerint ezek a táborok vagy sebtében felhúzott katonai sátrakat vagy olyan civil helyszíneket jelentenek, mint iskolák vagy sportlétesítmények. A műholdképek szerint számos ilyen tábor létesült Ukrajna délkeleti részén.

Zelenszkij: Több mint félmillió ukránt deportáltak Oroszországba

Az ukrán elnök az izlandi parlamentben mondott online beszédet, ott beszélt az elhurcolt emberekről.

Carpenter arról is beszélt, hogy a túlélők beszámolói szerint a táborokban zajló „vizsgálat” megalázó és jogsértő: minden szögből lefotózzák őket, felveszik az ujjlenyomataikat, végigvizsgálják a testüket, hogy vannak-e tetoválásaik, és a telefonjaikat is átvizsgálják, letöltik a névjegyzéküket, és különféle adatbázisokban tárolják a legkülönfélébb életrajzai adataikat. Sok esetben pedig elkobozzák az útleveleket és személyazonosító okmányokat, valamint a telefonokat is.

Oroszországban aztán, akinek vannak ott rokonai vagy barátai, az felkeresheti őket, de sokakat minden pénz és dokumentum nélkül csak feltesznek egy vonatra, hogy több száz kilométerrel arrébb az orosz hatóságoktól kapjanak munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!