Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Lejárt az amerikai pénzügyminisztérium általános engedélye, amely a szankciók ellenére lehetővé tette Oroszország külföldi adósságainak visszafizetését. A minisztérium bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg a márciusban kiadott dokumentum érvényességi idejét.
Az orosz pénzügyminisztérium adatai szerint idén április 1-jén Oroszország külső államadóssága 57,143 milliárd dollár volt, amiből 37,26 milliárd dollár a kötvényhitel. Oroszországnak idén kétmilliárd dollárt kellene visszafizetnie.
Ugyan az most történhet meg 1998 óta először, hogy az orosz állam nem tudja visszafizetni a külső adóssága esedékes részletét, a BBC által megszólaltatott szakértő szerint a döntésnek inkább hosszú távon lehet komoly hatása. Most elég gáz és olaj van az országban ahhoz, hogy annak az eladásából pénzt szerezzenek, de a nemzetközi kölcsönfelvétel ellehetlenítésével egyre nehezebb lesz finanszírozni a háborús kiadásokat.