Fémtolvajt kiáltanak az ukránok, miközben az oroszok több ezer tonna acélt visznek el Mariupolból

Kifutott az első kereskedelmi hajó Mariupolból azóta, hogy az oroszok elfoglalták a várost. A hajón 2500 tonnányi acélt visznek. Az ukránok szerint lopják.

  • hvg.hu hvg.hu
Fémtolvajt kiáltanak az ukránok, miközben az oroszok több ezer tonna acélt visznek el Mariupolból

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Kedden első alkalommal hagyta el kereskedelmi hajó a mariupoli kikötőt azóta, hogy az orosz csapatok elfoglalták a várost. A kikötőbe szombaton érkezett hajóra 2500 tonna acélt pakoltak fel az oroszok, és indították útnak Rosztov-on-Don felé – jelentette a Reuters a donyecki szeparatisták egyik vezetőjére hivatkozva. Az oroszok lépését Kijev fosztogatásnak minősítette.

A hírügynökség korábban idézte Ljudmilla Gyeniszova ukrán ombudsmant, aki szerint „az ukrán gabona ellopása után a megszállók immár fémet is exportálnak Mariupolból”.

MTI / AP

Ukrajna legnagyobb acélgyártója, a Metinvest még múlt pénteken jelezte aggodalmait, hogy az oroszok a kikötőben tárolt, a cég tulajdonát képező kohászati termékeket fognak ellopni és kicsempészni a megszállt városból.

Az orosz csapatok lassan két hete foglalták el Mariupolt, miután megadták magukat a városi acélműbe magukat bevevő ukrán Azov ezred katonái. Az oroszok múlt csütörtökön jelentették, hogy a kikötőt megszabadították az aknáktól, és újra megnyílt a kereskedelmi hajók előtt.

MTI / AP

Az orosz–ukrán háborúról szóló tudósításunkat itt olvashatja:

Megszületett a hatodik EU-s szankciós csomag Oroszország ellen, Litvánia katonai felszerelést küld Ukrajnába - percről percre a háborúról

Megállapodtak az európai uniós tagállamok az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról. Az év végére EU-ba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni. Litvánia Bayraktar drónokat ígért Ukrajnának. Percről percre az orosz-ukrán háborúról.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?