szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alekszej Gorinov hosszú büntetése még a jelenlegi oroszországi háborús politikai légkörben is súlyosnak minősül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában
Egy moszkvai bíróság hét év börtönbüntetésre ítélt egy ellenzéki önkormányzati képviselőt, amiért bírálta Oroszország Ukrajnában zajló katonai tevékenységét – írja a The Guardian. Ez volt az első hosszú börtönbüntetés, amelyet a háború kritikáját korlátozó új törvények alapján szabtak ki. Alekszej Gorinov ügyvédet, a moszkvai Krasznoszelszkij kerületi tanács képviselőjét áprilisban tartóztatták le azzal a váddal, hogy „tudatosan hamis információkat” terjesztett az orosz hadseregről.

A hatóságok szerint Gorinov akkor követte el a bűncselekményt, amikor ő és egy ellenzéki képviselőtársa, Elena Kotyenocskina felszólalt a tanács azon javaslata ellen, hogy az ukrajnai háború ellenére – ahol Gorinov szerint „gyerekek halnak meg” – gyerekrajzversenyt és táncfesztivált rendezzenek. „Úgy vélem, hogy az [orosz] civil társadalom minden erőfeszítésének csakis a háború megállítására és az orosz csapatok Ukrajna területéről való kivonására kell irányulnia” – mondta Gorinov a munkamegbeszélésen, amelyet videóra rögzítettek, és a YouTube-on is elérhető.

A Gorinov elleni vádak egy sor új törvény hatálya alá tartoznak, amelyeket az orosz invázió kezdetét követően vezettek be. Gorinov hosszú büntetése még a jelenlegi oroszországi háborús politikai légkörben is súlyosnak minősül, ahol a hatóságok példátlanul keményen fellépnek a civil társadalom és az ellenzék ellen.

Az emberi jogi csoportok attól tartanak, hogy Gorinov ügye csak az első lesz a bírósági tárgyalásukra váró háborúellenes aktivisták ellen hozott ítéletek sorában.

Legalább 50 emberre hosszú börtönbüntetés vagy súlyos pénzbírság vár a hadsereggel kapcsolatos „tudatosan hamis információk terjesztése” miatt, míg egy országos ügyeket nyomon követő emberi jogi csoport szerint mintegy 2000 ember kapott kisebb pénzbírságot a háború kritizálásáért.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!