szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

London az ideivel azonos vagy még nagyobb értékű katonai segélyben részesíti Ukrajnát 2023-ban – közölte kedden Liz Truss brit miniszterelnök hivatala.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Downing Street nyilatkozata szerint Liz Truss csütörtökön, az ENSZ Közgyűlésének ülésszakán jelenti be a brit kormány újabb kötelezettségvállalását Ukrajna katonai segélyezésére.

A londoni miniszterelnöki hivatal által ismertetett adatok szerint Nagy-Britannia az idén 2,3 milliárd font (több mint 1050 milliárd forint) értékben nyújt katonai támogatást Ukrajnának, és ezzel az ukrán fegyveres erők második legnagyobb katonai támogatója az Egyesült Államok után.

Nagy-Britannia 2015 óta 27 ezer ukrán katonának nyújtott kiképzést, és az utóbbi egy évben több száz rakétafegyvert, öt teljes légvédelmi rendszert, 120 páncélozott járművet és 200 ezernél több úgynevezett nem halálos katonai eszközt szállított Ukrajnának – áll a Downing Street keddi ismertetésében.

London szerint az ukránok akár brit fegyverekkel is lőhetik Oroszországot

Nagy-Britannia támogatja azt, hogy Ukrajna oroszországi célpontok ellen hajtson végre támadásokat és nem tartja feltétlenül problémának azt, ha a katonai akciók során a Nagy-Britanniától kapott fegyvereket is bevetik - ezt James Heappey brit védelmi minisztériumi államtitkár-helyettes nyilatkozta a Times rádiónak.

A brit miniszterelnöki hivatal szerint a 2023-ra szóló katonai támogatás pontos összetételét az ukrán fegyveres erők igényei határozzák majd meg, de a csomagban várhatóan lesznek majd olyan rakéta-sorozatvető rendszerek, amelyeknek döntő szerepük volt abban, hogy Ukrajna az elmúlt napokban több mint háromezer négyzetkilométernyi területet szerzett vissza az orosz fegyveres erőktől.

A Downing Street ismertetése szerint a támogatás mértékét jelzi, hogy a múlt héten a második világháború óta nem látott méretű közúti szállítási művelettel juttattak több tízezer brit tüzérségi lövedéket az ukrajnai frontokra.

Liz Truss miniszterelnök a kormányfői hivatal keddi tájékoztatásához fűzött nyilatkozatában leszögezte azt is, hogy az országoknak egymással együttműködve „egyszer és mindenkorra” fel kell számolniuk függésüket az orosz energiahordozóktól, mivel ez a függés „túl sok ember életét manipulálja” Ukrajnában, Európában és világszerte.

A német külügyminiszter szerint Oroszország megtámadta az ENSZ alapelveit

Az ENSZ Közgyűlésének idei általános vitája nem olyan lesz, mint a korábbiak, mert Oroszország megsérti azokat az értékeket, amelyeken a világszervezet alapszik - jelentette ki New Yorkba indulva Annalena Baerbock német külügyminiszter.

Truss szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök több millió európai számára tette „még hidegebbé és nehezebbé a telet” az Északi Áramlat földgázvezeték elzárásával.

A brit kormány már korábban bejelentette, hogy az idei év végéig beszünteti az orosz nyersolaj importját, és eddig is többször hangoztatta azt az álláspontját, hogy az egész világnak fel kell számolnia függését az orosz energiahordozó-szállításoktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!