szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az oroszok bejelentették, bizonyítékot azonban nem szolgáltattak arra, hogy kivonulnak Herszonból.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Megkezdték a visszavonulást az orosz csapatok a Herszoni régióban a Dnyeper folyó bal partjára – jelentette be csütörtök délelőtt az orosz védelmi minisztérium. A tárca szóvivője, Igor Konasenkov altábornagy úgy fogalmazott: „Mikolajiv-Krivij Rih irányában az orosz hadseregcsoport alegységei manővert hajtanak végre a Dnyeper bal partján lévő előkészített állásokba, szigorú összhangban a jóváhagyott tervvel”.

A távozásról szóló döntést szerdán közölte Szergej Szurovikin, az Ukrajnában harcoló orosz erők parancsnoka, és azt is hozzátette, hogy a manővert „a közeljövőben” hajtják végre.

A „manőver” megkezdéséről bizonyítékokat azonban nem hozott nyilvánosságra, és egyéb részleteket sem közölt.

A bejelentésre a brit védelmi miniszter úgy reagált: „Hisszük, ha látjuk”.

Ben Wallace szerint olyan óvatosan kell kezelni a közlést, mert az oroszok trükkösek tudnak lenni. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy „jelentős pszichológiai csapást” jelenthet az oroszok számára, ha tényleg elhagyják a területet.

A bejelentett orosz visszavonulás téma volt Zelenszkij és a brit miniszterelnök, Rishi Sunak csütörtöki tárgyalása során is. Mindkettejük szerint komoly eredmény az ukrán fegyveres erők szempontjából az orosz haderő kivonása Herszonból.

A Downing Street tájékoztatása szerint Sunak és Zelenszkij telefonos megbeszélést tartott, és egyetértett abban, hogy az orosz kivonulás Herszonból tükrözi egyben az Ukrajna elleni orosz katonai offenzíva gyengeségeit is. A két vezető szerint ugyanakkor továbbra is helyénvaló a helyzet óvatos megítélése mindaddig, „amíg nem lobog az ukrán zászló a város felett”.

Rishi Sunak az ukrán államfővel tartott megbeszélésen megerősítette, hogy Nagy-Britannia folytatja Ukrajna katonai segélyezését. A brit kormányfő közölte, hogy London ezer föld-levegő típusú rakétát ad át Ukrajnának, emellett több mint 25 ezer olyan egyéni felszerelési egységcsomagot szállít, amelyet az ukrán katonák szélsőségesen hideg téli időjárás esetén tudnak használni.

A londoni miniszterelnöki hivatal már a hét elején bejelentette, hogy felszerelésekkel segíti az ukrán hadsereget a téli hadviselésben. E szállítmányokban a szélsőséges hidegben viselhető 25 ezer téli katonai ruházati egységcsomag mellett szerepel 12 ezer egységnyi olyan felszerelés – köztük 150 nagy befogadóképességű, fűthető katonai sátor –, amely lehetővé teszi a katonák számára a szabadban alvást rendkívül hideg időben is.

Hiába küldte az ördögöt a frontra Putyin, a szíriai módszer egyelőre kudarcot vallott

Egy hónapja bízta meg az ukrajnai háború irányításával Putyin a Csecsenföldön és Szíriában már bizonyított és a hadi sikerekért túl nagy árnak a civilek legyilkolását sem tartó Szergej Szurovikin tábornokot, de egyelőre úgy tűnik, hogy a Közel-Keleten bevált recept nem hozza a várt eredményt Ukrajnában. Sőt, inkább kontraproduktív.

A háború legfontosabb híreit itt követheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!