szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyugati tankszállítmányokra megtorló rakétázással válaszoltak az oroszok.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A hivatalos számok szerint eddig 11 ember halt meg a rakétacsapásokban, amik szerda este óta érik Ukrajna számos területét, miután Németország beleegyezett, hogy Leopard 2-es harckocsikat szállítson Kijevnek. Arról, hogy Ukrajna számos pontján, köztük a fővárosban is megszólaltak csütörtök reggel a légvédelmi szirénák, később pedig az egész országban légiriadót rendeltek el, itt írtunk bővebben:

Drónok után rakétákkal támadták az oroszok Ukrajnát, Kijevben egy ember meghalt

Országszerte megszólaltak a légvédelmi szirénák Ukrajnában csütörtök reggel.

Az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Valerij Zaluzsnya elmondta, csak Kijev fölött 20 rakétát lőttek le. Ukrán közlések szerint a légvédelem 55 kilőtt rakétából 47 -et lőtt le, de dróntámadások is érték az országot, elsősorban a fővárost. Kijevben egy 55 éves férfivel végeztek a bombázások, míg a Zaporizzsja régióban három embert öltek meg. A halottak száma tovább nőhet a Donyeck és a Harkiv régióban folytatott bombázások miatt.

Guardian-elemzés: A tankvita eldőlte után egyértelmű, hogy ez a Nyugat háborúja Moszkva ellen

A nyugati álláspont megkeményedett, már Kijev győzelme a cél. Az, hogy miként érjen véget a háború, attól függ, mint mond az Egyesült Államok - írja véleménycikkében Martin Kettle.

Közben Alex Chalk védelmi miniszter közlése szerint a Nagy-Britanniától kapott Challenger 2-es harckocsik március végén érhetnek Ukrajnába, a hozzájuk szükséges személyzet kiképzése pedig jövő héten kezdődik.

Miért éppen most van szüksége tankokra Ukrajnának?

A tankok kérdése elsődleges fontosságúvá vált az elmúlt hetekben, de valószínűleg nem ez lesz az utolsó mérföldkő az Ukrajnának adott fegyverszállítmányok ügyében. Az orosz-ukrán háború hírei az utóbbi közel két hónapban alapvetően három témáról szóltak: az ukrán kritikus infrastruktúra könyörtelen bombázásáról, a kelet-ukrajnai Bahmut körüli, mindkét oldalon jelentős emberáldozatokat követelő harcokról, és a nyugati fegyverszállítmányokról, azon belül különösen a tankokról.

Sőt, már folynak a viták Ukrajna nyugati szövetségesei között arról, hogy a harckocsik után vadászgépekkel is el kellene-e látni az Oroszország által megtámadott országot – írja a Politico nyugati katonai tisztviselőktől és diplomatáktól származó információkra hivatkozva.

 

Ukrajna a tankok után most nyugati vadászgépeket akar

Ukrajna szövetségeseinek védelmi miniszterei a jövő hónapban újabb csúcstalálkozót tartanak a délnyugat-németországi Ramsteinben, az amerikai katonai támaszponton, ahol várhatóan a repülés és a légi támogatás lesz a fő téma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Ukrajna a tankok után most nyugati vadászgépeket akar

Ukrajna szövetségeseinek védelmi miniszterei a jövő hónapban újabb csúcstalálkozót tartanak a délnyugat-németországi Ramsteinben, az amerikai katonai támaszponton, ahol várhatóan a repülés és a légi támogatás lesz a fő téma.