szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magas szintű kínai-amerikai megbeszélést tartottak a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia szünetében. Wang Ji kínai fődiplomata előzőleg élesen bírálta az USA-t. Azt nem tudni, Anthony Blinken amerikai külügyminiszter mit válaszolt neki erre kettejük találkozóján.

A Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia (MSC) szünetében tárgyalt egymással szombaton Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Vang Ji, a legmagasabb rangú kínai diplomata – közölte egy magas rangú amerikai külügyi vezető.

Ez volt az első magas szintű érintkezés a két ország között azóta, hogy az Egyesült Államok két hete lelőtt egy állítólagos kínai felderítő léggömböt, de

a tárgyalás részletei nem kerültek nyilvánosságra.

Blinken februárban a léggömbös incidens miatt lemondta tervezett pekingi látogatását.

A találkozó előtt szombaton Vang abszurdnak és hisztérikusak nevezte a légballon lelövését egy panelbeszélgetésen. Az államtanácsos, a Kínai Kommunista Párt Központi Külügyi Bizottsága Főhivatalának igazgatója szerint a ballon lelövésével az USA a gyengeségét mutatta meg, és szerinte csak arra szolgált, hogy elterelje a figyelmet Joe Biden amerikai elnök kormányának belpolitikai problémáiról.

Sok ballon van az égen. Mindegyiket egyenként le akarják lőni?

– kérdezte. Kína szerint a kérdéses léggömb egy elsodródott civil berendezés volt, az USA viszont úgy véli, hogy kémballonról van szó, amivel érzékeny katonai kommunikációt akartak megfigyelni. A légi eszközt az Atlanti-óceán felett lőtték le, darabjait azóta össze is szedték.

Kiemelték az óceánból a kínai kémléggömb darabjait

Az amerikai hadsereg kiemelte a néhány napja lelőtt kínai léggömb darabjait: elektronikai eszközöket, szenzorokat, 9-12 méteres antennarendszert találtak a dél-karolinai partoknál.

A kínai diplomata azzal is megvádolta Washingtont, hogy tagadja Kína gazdasági eredményeit és gátolni igyekszik a további fejlődését.

Arról is beszélt, hogy Kína hamarosan hivatalos állásfoglalást ad ki az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Ebben szerinte külön hangsúlyozzák majd a területi integritás és szuverenitást elvét, és hogy soha nem szabadna nukleáris háborút vívni, de figyelmeztetett, hogy a biztonsági fenyegetések eltúlzása nyomán nő a tévedés kockázata, és kijelentette, Kína ellenzi a hidegbáborús hozzáálást és a blokkosodást.

Szerinte a dokumentumban szerepel majd, hogy "a jogos biztonsági aggályokat komolyan kell venni", amivel a NATO esetleges ukrajnai bővítésével kapcsolatos moszkvai aggodalmakra utalt.

Borítóképünkön: Vang Ji bírálja az USA-t Münchenben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nagyobb hatótávú fegyvereket adnak a britek Ukrajnának

Nagyobb hatótávú fegyvereket ad Nagy-Britannia Ukrajnának, hogy döntő hadszíntéri fölényt biztosíthassanak számára az oroszok által ellenük indított háborúban. Erről Rishi Sunak brit miniszterelnök beszélt a Müncheni Biztonsági Konferencián. A politikus szerint egy új keretrendszerre is szükség lesz, ami biztonságot nyújt Ukrajna NATO-csatlakozásáig, és Moszkvát rá kell bírni, hogy járuljon hozzá az ukrajnai újjáépítéshez.