Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A vádakat először az amerikai nagykövet fogalmazta meg Dél-Afrika felé. Reuben Brigety május 11-én azt mondta: biztos abban, hogy egy orosz hajó tavaly decemberben fegyverrakományokkal felpakolva indult el a Simonstownnál lévő haditengerészeti bázisról. Dél-Afrika kezdetben hevesen tagadta a vádakat – írja a Reuters.
A vádaskodás komoly diplomáciai ellentétekhez vezetett az Egyesült Államok, Dél-Afrika és Oroszország között, és megkérdőjelezte az afrikai ország semlegességét az orosz-ukrán konfliktusban. Az ország azonban kitart amellett, hogy nem részrehajlóak, amit szerintük az is bizonyít, hogy minden ENSZ-gyűlésen tartózkodtak a szavazásról a témában.
„Az elnök a vádak súlyossága, a közvélemény kiemelt figyelme és a nemzetközi kapcsolatokra gyakorolt hatása miatt hívta össze a vizsgálóbizottságot” – olvasható Ramaphosa közleményében. A vizsgálatnak két héten belül le kell zárulnia.